Strona główna » Blog » Daj odpocząć stopom! Załóż japonki!

Daj odpocząć stopom! Załóż japonki!

Każdy z nas ma przynajmniej jedną parę lekkiego, gumowego obuwia, do użytku na niezobowiązujące okazje. Jestem jednak przekonana, że nie wszyscy wiedzą, że japonki, obok koturnów to jeden z najstarszych i najbardziej znanych w różnych częściach świata rodzaj obuwia. Najstarsze zachowane japonki pochodzą z… Egiptu. Znane i popularne były też wśród elegantek starożytnego Meksyku, Indii, Chin i oczywiście w Japonii, nazywane tam zori.

Do zachodnich kultur trafiły przywożone przez żołnierzy po II wojnie światowej jako pamiątki i stąd ich obecnie powszechnie używana nazwa. Wikipedia definiuje japonki jako lekkie sandały lub klapki, które trzymają się na stopie na dwóch paskach pierwszy pasek przechodzący między palcami, drugi przechodzi przez przednią część stopy. Japonki zyskały popularność w błyskawicznym tempie i dziś noszone niezależnie od wieku i płci przez wiele milionów użytkowników. Kultowe już Havaianos są popularne wśród gwiazd, które modele ozdobione kryształkami potrafią zaprezentować w stylizacjach na czerwonym dywanie.

Japonki, jako „globalny fenomen minimalistycznej formy” mają też inne zalety, na których chciałabym się skupić, polecając wybór lekkich butów na lato. Ten fason daje odpocząć stopom od wysokich szpilek i innych form zamkniętego obuwia. Uniwersalna forma, często żartobliwie nazywana „obuwniczymi stringami” , pasuje do zwiewnych sukienek, spódnic, spodni, długich dżinsów i krótkich spodenek. Na rynku są dostępne lekkie modele z tworzyw sztucznych, plecione z traw oraz z naturalnych skór, i te, jako model miejski polecam każdej miłośniczce mody i wygody.

Marka obuwnicza Nessi ma w kolekcji na lato 2012 przygotowała skórzany model sandalów zainspirowany japonkami w kilku wersjach kolorystycznych, idealny na nadchodzące upały w mieście.

[nggallery id=2750]
2018-03-14T09:43:20+00:0017 maja 2012|Moda|

Może zainteresuje Cię również: