Strona główna » Blog » Czyste włosy – zdrowe włosy

Czyste włosy – zdrowe włosy

Szampony to jedne z najbardziej popularnych kosmetyków i najważniejszych środków higieny osobistej. Warto poznać ich historię i rodzaje, bo wybór odpowiedniego szamponu jest bardzo ważny, by włosy były na długo piękne, zdrowe i mocne.

Nazwa szampon pochodzi od słowa „shampoo” czyli tradycyjnego perskiego i hinduskiego masażu głowy i włosów wykonywanego przy pomocy wyciągów z ziół. Pierwsze substancje szamponopodobne były wykonane z roztworów mydeł otrzymywanych z różnych tłuszczów między innymi tzw. czarnego mydła.

 

Czarne mydło zawdzięcza kolor i właściwości roślinie zwanej czarnuszką -Nigella. Jest to roślina z jaskrowatych. Rośnie na obszarach basenu Morza Śródziemnego. Ma charakterystyczne duże – białe, niebieskie lub żółte – kwiaty oraz aromatyczne, czarne nasiona o korzennym smaku. Jej nazwa właśnie pochodzi od koloru nasion, które są wykorzystywane na wiele sposobów – m.in. w ziołolecznictwie, jako przyprawa tzw. „czarny kminek”. Olejek eteryczny z nasion czarnuszki jest natomiast częstym składnikiem perfum.
Pierwszy prawdziwy szampon do włosów został wyprodukowany w Niemczech w 1906 roku. Nazywany był po prostu „szamponem”. Został uznany za kosmetyk luksusowy i drogi (kosztował 20 fenigów, co było zawrotną sumą!). Pierwszy szampon pachniał fiołkami. Można go było kupić w dobrych aptekach i drogeriach.

 

Obecnie szampony to podstawowe kosmetyki, które dzielimy na ogólnodostępne i profesjonalne przeznaczone dla salonów fryzjerskich (są znacznie droższe niż te, które kupimy w zwykłej drogerii, ale też mają inny skład i są zdecydowanie lepsze!). Szampony w swoim składzie mają składniki odpowiedzialne za działanie myjące oraz wytwarzanie piany, modyfikujące działanie szamponów i dodatkowe substancje zagęszczające, barwniki, zmętniacze, konserwanty, substancje zapachowe.

 

Do każdego rodzaju włosów można dobrać odpowiedni szampon. W sprzedaży znajduje się kilkanaście różnych rodzajów szamponów, które dzielą się nie tylko ze względu na stan włosów (normalne, suche, przetłuszczające się, czy zniszczone lub farbowane), ale również ze względu na przeznaczenie – nadające puszystość, do codziennego użytku, lecznicze (przeciw wypadaniu włosów), koloryzujące i tzw. 2w1 czyli z odżywką.

Wszystkie szampony są kosmetykami, których właściwości powinny być wykorzystane do odpowiedniego rodzaju włosów. Dlatego, gdy nie jesteśmy pewni, jaki szampon kupić, lepiej zapytajmy się swojego fryzjera, on bezbłędnie doradzi nam odpowiedni kosmetyk.

 

2018-03-14T08:23:28+00:0024 marca 2013|Uroda|

Może zainteresuje Cię również: