Czym są nartosanki i czy warto zrezygnować dla nich z tradycyjnych sanek?

Nie ma dziecka, które chociaż raz nie zjeżdżałoby na sankach. Dlatego każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha również zaznała frajdy związanej z taką zabawą. Jednak zanim postawisz na tradycyjne modele, lepiej zwróć uwagę na coraz popularniejszy model sanek z kierownicą. Czym się charakteryzują nartosanki, co odróżnia je od zwykłych sanek i dla kogo są przeznaczone?

Sanki z kierownicą — czyli właściwie co?

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że nartosanki to po prostu sanki z kierownicą, które można znaleźć przykładowo tutaj https://kronos-shop.pl/product-pol-3982-Sanki-Nartosanki-Narty-Z-Kierownica-Sznurek-AXER.html. Jak sama nazwa mówi, stanowią połączenie zwykłych sanek z nartami. Większość modeli posiada trzy płozy przypominające krótkie narty. Jednak płaza połączona jest z kierownicą, przez co możliwe jest uzyskanie znacznie większej kontroli nad sprzętem w trakcie zjazdu. Dla dzieci używanie kierownicy nie jest niczym skomplikowanym, czy też nowym, gdyż większość z nich miała już wcześniej do czynienia z rowerkami na trzech kółkach, czy innymi pojazdami zasilanymi pracą ich nóżek. Przez to intuicyjnie będą wiedzieli, w jaki sposób wykorzystać możliwości, jakie daje kierownica. Szczególnie chłopcy cenią sobie dodatkowo możliwość takiego kierowania sprzętem, co nie oznacza, że również dziewczynki nie będą miały frajdy podczas prowadzenia nartosanek. Warto zaznaczyć, że taka budowa sprawia, że znacznie jazda staje się też bardziej komfortowa.

Zalety nartosanek – czyli skąd fenomen tego sprzętu?

Zarówno producenci, jak i wielbiciele nartosanek, podkreślają, że są one przede wszystkim znacznie bezpieczniejsze od standardowych sanek. Wynika to głównie z możliwości kontrolowania drogi i kierunku jazdy. Dzięki czemu dziecko może zminimalizować ryzyko zderzenia z przeszkodą w postaci innych sanek lub drzewa. Poprzez takie kontrolowanie jazdy nartosankami dzieci jednocześnie poznają pierwsze tajniki jazdy, czy po prostu przyzwyczają się do tego, jak duży wpływ na jazdę ma kierownica. Warto zaznaczyć jeszcze, że dzięki specyficznej budowie nartosanki są znacznie stabilniejsze i znacznie trudniejsze staje się ich wywrócenie, co przecież wielokrotnie ma miejsce w przypadku standardowych sanek. Przez to, że płozy są dość elastyczne, dziecko znacznie lepiej zniesie nierówny teren podczas jazdy. Ma to szczególne znaczenie na naturalnych stokach, gdzie nigdy nie mamy do czynienia z całkiem płaskim terenem.

Dla kogo?

Nie da się ukryć, że nartosanki to znakomity sprzęt na zimowe szaleństwo dla wszystkich dzieci, choć nie brak też dorosłych, którzy zjeżdżają razem ze swoimi pociechami. Właściwie nie ma tutaj ograniczeń związanych z płcią, czy wiekiem. Przy czym warto zauważyć, że małe dzieci nie powinny same wsiadać na sanki, jednak jak najbardziej można kupić im nartosanki. Tym bardziej że większość modeli ma dołączony sznurek, dzięki któremu rodzic w razie potrzeby może ciągnąć nartosanki wraz z dzieckiem. Dlatego, kiedy tylko pojawi się pierwszy śnieg, warto schować do piwnicy rowerki i zakupić mniej standardowy model sanek z kierownicą i pokazać dziecku ile frajdy może dawać nawet odrobina śniegu na zewnątrz.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również