Czym są farby do włosów bez amoniaku i czy warto je stosować?

Po co komu ten amoniak?
Wybierając farbę do włosów, trzeba podjąć istotną decyzję: czy chcemy farbę niejako tradycyjną, zawierającą amoniak (czyli środek, pozwalający pigmentowi na długi czas zagnieździć się we włosach – utrwala to po prostu ich nowy kolor), czy też inną, zawierającą inne środki, spełniające rolę amoniaku. Nie istnieje bowiem farba, która byłaby pozbawiona substancji, odpowiedzialnej za utrwalanie koloru…

Co zamiast amoniaku?
Farby do włosów, które nie zawierają amoniaku, najczęściej i tak posiadają środek o podobnych właściwościach, tylko nie tak toksyczny i niszczący włosy. Przykładem może być monoetyloamina i sole amonowe. Te ostatnie posiadają podobne efekty działania – rozchylają łuski na włosach, umożliwiając wniknięcie koloru. Niemniej, farby do włosów bez amoniaku nie zostawiają przykrego zapachu, a także nie podrażniają skóry głowy. Dodatkowo nie wywołują tylu uczuleń.

Trwałość działania
Farby do włosów bez amoniaku posiadają z reguły trwalsze działanie od ich konkurentek, zawierających ten szkodliwy środek. Ilość myć, niezbędna do usunięcia farby, jest bardzo duża i nierzadko przekracza 20 czy nawet 30.

Przykładem doskonałej farby do włosów bez amoniaku jest L’Oreal Casting Creme Gloss. Zapewnia ona koloryzację pielęgnacyjną i pełny, mieniący się kolor. Poza tym, farba ta, podobnie jak inne farby bez amoniaku, doskonale pokrywa siwe włosy. Choć generalnie farby bez amoniaku działają słabiej w przypadku włosów siwych (sole amonowe nie dają tak silnego efektu wchłaniania farby w strukturę włosa), to są zdrowsze, a uzyskane kolory bardziej intensywne. Efekty działania farby utrzymują się przez ponad 20 myć. Ilość myć, które wytrzymuje farba, jest istotnym czynnikiem przy jej wyborze i warto na to zwracać uwagę.

Co więc wybrać?
Wybór odpowiedniej farby do włosów – z amoniakiem czy bez – jest kwestią indywidualną. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Warto wiedzieć, że nowoczesne preparaty bez amoniaku pozwalają często na uzyskanie takich samych lub lepszych efektów niż tradycyjne, typowe farby zawierające amoniak. Przed kupnem farby dobrze jest zapytać sprzedawcę, jakie środki i w jakiej konfiguracji i proporcjach występują w jej składzie. Jak w przypadku każdego kosmetyku, tak i w kwestii farb do włosów warto najpierw zasięgnąć rady specjalisty i dobrze się zastanowić, co dla nas będzie najlepsze.

Scroll to Top
Scroll to Top