Czym jest biżuteria artystyczna

Strona główna » Blog » Czym jest biżuteria artystyczna

Czym jest biżuteria artystyczna

Zazwyczaj gdy słyszymy frazę „biżuteria artystyczna” w pierwszej chwili przed naszymi oczami pojawia się przede wszystkim biżuteria luksusowa, przeznaczona jedynie dla elit społecznych, której zakup niejednokrotnie może kosztować nawet miliony. Okazuje się jednak, że prawda wygląda nieco inaczej.

Aby dokładniej wyjaśnić co mam na myśli należałoby najpierw wyjaśnić, co kryje się pod nazwą biżuteria artystyczna. Kierując się logicznym myśleniem można dojść do wniosku, że jest to po prostu biżuteria, którą w pewien sposób można potraktować jako dzieło sztuki. Już sam ten fakt oznacza, że czy to biżuteria artystyczna jest biżuterią artystyczną z prawdziwego zdarzenia jest tak naprawdę sprawą indywidualną. Można dojść do takiego wniosku chociażby po wybraniu się do jednego z licznych i ostatnio wyrastających jak grzyby po deszczu muzeów sztuki współczesnej. To co dla jednych jest nic nie wartym bohomazem dla innych może okazać się dziełem, którego wartość przekracza miliony. Tak samo jest z biżuterią. Ta sama rzecz dla jednego może być śmieciem, dla innego zwyczajnym wisiorkiem a dla jeszcze innego istnym arcydziełem. Może najpierw jednak należałoby wyjaśnić, czym tak naprawdę różni się biżuteria artystyczna od zwyczajnej. Przede wszystkim ta pierwsza jest bardziej oryginalna, nietuzinkowa. Podczas gdy zwykłe świecidełka są podobne jeden do drugiego, biżuteria artystyczna jest wyjątkowa i z pewnością będzie wyróżniała się z tłumu. Ta wyjątkowość objawiać się może zarówno jako nietypowy kształt lub jako nietypowy wzór, przedstawiający niejednokrotnie pewne treści.

Biżuteria artystyczna to bardzo szerokie pojęcie i jednocześnie bardzo subiektywne. Nie można przecież jednoznacznie stwierdzić, jak oceniona zostałaby taka rzecz przez krytyka sztuki. Nie ulega jednak wątpliwości, że posiadanie takiego drobiazgu dodaje prestiżu jeszcze większego niż zwykła ekskluzywna biżuteria. Nawet jeśli tak naprawdę jej wytworzenie nie jest aż tak dużo warte.

Artykuł powstał przy współpracy z http://kateandkate.pl

2013-11-12T19:31:20+00:008 stycznia 2013|Biżuteria|