Strona główna » Blog » Czy to jest prośba o gwałt?

Czy to jest prośba o gwałt?

Głębszy dekolt, picie alkoholu, gorący flirt czy stały związek nie są zaproszeniem ani przyzwoleniem na gwałt – informują twórcy szkockiej kampanii społecznej „This is not an invitation to rape me” (To nie jest zaproszenie do gwałtu).

Rape Crisis Scotland postanowiło zawalczyć z przekonaniem, że zgwałcona kobieta ponosi część odpowiedzialności za gwałt. W związku z tym poglądem, w Szkocji tylko 2,9% gwałtów jest zgłaszana na policję. Wstyd oraz powszechna opinia, że kobieta jest współodpowiedzialna odwodzi wiele dziewcząt od zawiadomienia władz i prowadzi do kumulowania w sobie traumatycznych doświadczeń.

Wyniki badań przeprowadzonych w Szkocji są przerażające. Według ankiet z lutego 2008 roku, 24% badanych uważa, że kobieta jest częściowo odpowiedzialna za bycie zgwałconą, jeżeli w chwili ataku była pod wpływem alkoholu. 29% badanych twierdzi, że ofiara ponosi część odpowiedzialności jeżeli flirtowała z oprawcą.

Kampania przeciwstawia się także z teorią, że gwałt jest mniejszym wykroczeniem, gdy ofiara zna oprawcę. Gwałtu może dokonać partner, chłopak, mąż, lub inna bliska osoba – nie umniejsza to wagi przestępstwa. Akcja promuje wsparcie i domaga się sprawiedliwości dla kobiet, które przeżyły ten dramat.

[portfolio_slideshow]

źródło:kampaniespoleczne.pl

2018-03-14T09:09:48+00:0017 września 2012|Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: