Strona główna » Blog » Człowiek, który uratował Boże Narodzenie

Człowiek, który uratował Boże Narodzenie

Komik Jason Alexander jako marzyciel, który wbrew logice i zaleceniom władz produkował zabawki w czasie I wojny światowej.

A.C. Gilbert, były amerykański olimpijczyk i iluzjonista, wynalazł zabawkę będącą poprzednikiem klocków lego: zestaw składający się z metalowych listewek z otworami na śruby i nity oraz lin, bloczków i innych elementów pozwalających budować dźwigi, wiatraki, maszyny, mosty itp. Swój wynalazek (nazwany Erector Set) opatentował w roku 1913 i zaczął szeroko reklamować – dziś uważa się Erector Set za pierwszą zabawkę reklamowaną w kampanii obejmującej cały kraj.

Gdy w roku 1917 USA przystąpiły do I wojny światowej, rząd, chcąc zmobilizować naród do oszczędności, zamierzał wykorzystać reklamowe doświadczenia Gilberta i za jego pośrednictwem namawiać obywateli do „odwołania świąt” i kupowania wojennych obligacji zamiast zabawek. Mimo poważnych nacisków przemysłowiec nie zgodził się na udział w kampanii i przeszedł do historii jako ten, który uratował Boże Narodzenie…

Stowarzyszenie Twórców Efektów Specjalnych nominowało film do swej nagrody (VES Award) w kategorii twórczości telewizyjnej.

Premiera filmu „Człowiek, który uratował Boże Narodzenie” w sobotę 24.12.2011r. o godz. 22:00. Tylko na kanale Zone Romantica.

2018-03-14T10:12:02+00:0023 grudnia 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: