Strona główna » Blog » Częstotliwości, wystawa malarstwa Joanny Borkowskiej

Częstotliwości, wystawa malarstwa Joanny Borkowskiej

JAG Projects przedstawia Częstotliwości, wystawę indywidualną malarstwa Joanny Borkowskiej. Termin częstotliwość oznacza powtarzalność jakiegoś zjawiska w określonym przedziale czasu i może odnosić się do dźwięku, fal elektromagnetycznych, w tym widzialnego promieniowania świetlnego, a nawet zapachu, tzn. wibracji na poziomie molekularnym. Częstotliwości są przejawem cyklicznego ruchu rzeczy widzialnych i niewidzialnych.

Na wystawie zobaczymy nowe obrazy, przedstawiające interpretację artystyczną częstotliwości. W tym przypadku tytuł odnosi się także do procesu twórczego, który był swego rodzaju eksperymentem, związanym z częstotliwością gestu. Aby uzyskać pożądany efekt, Borkowska zastosowała metodę wielokrotnego przelewania na płótno rozrzedzonej farby olejnej wymieszanej z pigmentami. Ten rodzaj pracy, do pewnego stopnia uzależniony od przypadku i specyfiki materiałów, znacznie różni się od dotychczas stosowanych przez artystkę technik, opartych na nakładaniu na płótno wielu warstw farby, tworzących fakturę i optyczny efekt trójwymiarowości. Mimo różnej metodologii i dynamiki malowania, elementami wspólnymi pozostają: rytm i tempo.

Podczas Częstotliwości będzie można obejrzeć wybór prac z ważniejszych projektów Borkowskiej, niepokazywanych wcześniej w Warszawie. Między innymi zobaczymy część audiowizualnego projektu „8/8” czyli osiem obrazów, których motywem są koła, nawiązujące w kolorystyce do widzialnego spektrum światła plus różowy. W tym projekcie artystka podejmuje problematykę, dotyczącą percepcji kolorów przez człowieka, skupiając się na jego fizjologicznej reakcji pod wpływem barw, w opozycji do kulturowo przypisywanych im znaczeń. Kolejny projekt „Wymiary”, w którego skład wchodzą 32 małe płótna oraz obrazy „Kosmiczne wrota” i „Z tamtej strony”, jest próbą zgłębienia przez artystkę zagadnień dotyczących konstrukcji Wszechświata oraz roli człowieka, jako istoty wielowymiarowej, który poprzez zdolność zwiększania swojej częstotliwości być może jest w stanie łączyć się z różnymi wymiarami.

Joanna Borkowska jest doktorem nauk politycznych. W latach 2001 – 2007 wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim historię myśli politycznej i stosunki międzynarodowe. Zrezygnowała z pracy na uczelni, żeby w pełni poświęcić się malarstwu, które od ponad dziesięciu lat jest jej największą pasją. Artystycznym debiutem Borkowskiej była wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie w 2009 roku. Następnie w 2010 jej prace można było zobaczyć w krakowskim CSW – Solvay. Wzięła także udział w Biennale we Florencji w 2009 roku, reprezentując województwo zachodniopomorskie, natomiast w 2010 została zaproszona na targi sztuki Art Monaco’10 oraz Step09, gdzie w Muzeum Narodowym Techniki i Nauki w Mediolanie zaprezentowała projekt indywidualny.

Częstotliwości
Wystawa: Joanna Borkowska
Wernisaż: sobota, 26 stycznia 2013, godz. 13.00 – 15.00
Czas trwania wystawy: od 26 stycznia do 16 lutego 2013 przedłużona do 23 marca 2013

JAG Projects, wystawą Częstotliwości, ma przyjemność rozpocząć swoją działalność wystawienniczą w Warszawie. Informacji na temat wystawy oraz artystki udziela Jason Goldsmith.

JAG Projects
ul. Bałuckiego 19 m. 14; 02-557 Warszawa
Godziny otwarcia: zapraszamy po wcześniejszym ustaleniu terminu

Frequencies Red 2013, Oil and Gold Pigments on Canvas, 100x140cm, Joanna Borkowska-002

Frequencies Red 2013, Oil and Gold Pigments on Canvas, 100x140cm, Joanna Borkowska

2018-03-14T08:29:16+00:0016 lutego 2013|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: