jelita drażliwego

Czego unikać w obliczu zespołu jelita drażliwego?

Do dzisiaj medykom nie udało się znaleźć jednoznacznej przyczyny powstawania jelita zespołu drażliwego. Wiadomo na pewno, że jest to powszechna choroba przewlekła, na którą cierpieć może nawet 30% światowej populacji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by łagodzić najbardziej uciążliwe dolegliwości, to właśnie leczenie doraźne i zapobiegawcze jest najczęściej stosowane w przypadku tego schorzenia.

Aby móc zredukować do minimum dolegliwości związane z IBS, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki należy w pierwszej kolejności rozpoznać i wyeliminować czynniki, które je powodują. To zazwyczaj zażywanie szkodliwych produktów spożywczych, nieodpowiednie nawyki żywieniowe czy stosowanie niektórych rodzajów leków i przewlekły stres.

Stresujący tryb życia

Objawy zespołu jelita drażliwego bez wątpienia nasilają się w obliczu przewlekłego stresu. Udowodniono również, że na tego rodzaju przypadłość cierpią częściej osoby borykające się z depresją, fobiami, lękiem czy negatywnymi stanami emocjonalnymi. Właśnie dlatego w obliczu choroby powinno zadbać się o redukcję tego typu niekorzystnych czynników – codzienny spacer, wypoczynek, aktywność fizyczna czy pomoc profesjonalnego psychologa może sprawić, że dyskomfort związany z funkcjonowaniem układu pokarmowego zostanie zredukowany do minimum. 

Brak aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna powoduje zwiększoną produkcje endorfin, czyli hormonów szczęście, które wpływać będą na polepszenie samopoczucia pacjenta. Właśnie dlatego uprawianie sportu jest tak ważne. Co więcej, brak ruchu wpływa na spowolnienie pracy jelit i występowanie uciążliwych objawów przypadłości. Aby zespół nadwrażliwego jelita mógł zostać poskromiony należy odbywać codzienną, relaksacyjną aktywność.

Kuracje bez konsultacji lekarskiej

To kolejna przyczyna pojawiania się dolegliwości typowych dla zespołu jelita drażliwego. Przyjmowanie „na własną rękę” leków przeczyszczających czy tych, które mają zapobiegać występowaniu biegunki może wywołać przykre skutki uboczne. Każda kuracja powinna odbywać się tylko pod stałą kontrolą lekarską.

Nieodpowiednia dieta

Spożywanie niewłaściwych produktów spożywczych to główna przyczyna występowania objawów przypadłości, jaką jest zespół drażliwego jelita. Właśnie dlatego osoba cierpiąca na tego typu przypadłość powinna stosować odpowiednią dietę, ułożoną przez dietetyka.

Wiadomo na pewno, że ograniczone powinno być spożywanie produktów wzdymających, takich jak brukselka, kalafior czy warzywa strączkowe bowiem to one wywołują wzdęcia. Warto zrezygnować też z ciężkostrawnych owoców – śliwek, czereśni, moreli bądź gruszek.

Pacjent ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego powinien unikać tłustych serów żółtych, pleśniowych i tłustych twarogów, nieodpowiednie są dla niego też wędliny z dużą zawartością tłuszczu (na przykład pasztety, konserwy, salami czy kiełbasa). Warto zrezygnować też z tłustego mięsa, głównie kaczki i gęsiny.

Używki

Pacjenci, u których rozpoznano zespół jelita drażliwego powinni wystrzegać się spożywania napojów gazowanych, kawy, mocnej herbaty, alkoholu, słodyczy (również gumy do żucia). Szkodliwie działa również nałóg tytoniowy.

Złe nawyki żywieniowe

Ważne jest nie tylko to, co je chory na IBS, ale również sposób przyrządzania potraw. Należy unikać dań smażonych na rzecz tych gotowanych czy pieczonych. Ponieważ zespół drażliwego jelita może być przyczyną spowolnionego trawienia, chory powinien jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Najlepiej jeśli śniadanie będzie spożywane nie później niż godzinę po przebudzeniu a lekkostrawna kolacja na trzy godziny przed pójściem spać.

Scroll to Top
Scroll to Top