Czas na nowe buty na zimę! Jakie kupić?

Kupno dobrych butów na zimę to spore wyzwanie. Nie możemy poprzestać na jednej dyżurnej parze z kilku powodów.

Po pierwsze, obuwie noszone w ekstremalnych warunkach pogodowych często przemaka i wymaga aby je za każdym razem doprowadzić do porządku.

Po drugie, najmasywniejsze i najcieplejsze buty nie pasują do eleganckich stylizacji.

Po trzecie, futrówka, czyli materiał wyścielający wnętrze buta, prędko ulega przepoceniu i buty trzeba odświeżać. To już trzy argumenty przemawiające za zakupem większej ilości par butów zimowych, a przecież w ogóle jeszcze nie napisaliśmy o względach estetycznych – że posiadanie ładnych butów to czysta przyjemność i jeśli tylko trafimy na sklep, w którym są piękne buty w dobrej cenie, nie ma się nad czym zastanawiać.

Zimowe buty damskie

Kobiety doskonale orientują się w fasonach butów, dlatego zimowe buty damskie dzieli się w sklepie na wiele kategorii. Na pewno warto rozważyć zakup takich modeli jak:
trzewiki – klasyczne, sznurowane, na grubej podeszwie z masywnym protektorem, doskonale sprawdzą się podczas dni śnieżnych i mroźnych, w trakcie wycieczek za miasto czy zabaw z dziećmi na świeżym powietrzu; doskonale trzymają kostkę, są antypoślizgowe i często mają ocieplenie z miękkiego futerka

  • botki – sięgające nieco nad kostkę, ocieplane eleganckie buty na nieco cieńszej podeszwie, na płaskim lub wysokim obcasie, równie dobrze sprawdzają się jako uzupełnienie stylizacji ze spódnicami czy sukienkami, jak i spodniami
  • sztyblety – botki z charakterystycznymi gumowymi wstawkami po bokach cholewki, najczęściej na cienkiej skórzanej podeszwie, są bardzo stylowe i mówi się o nich, że „robią cały strój”
  • kowbojki – botki z charakterystycznymi przeszyciami na cholewce oraz niewysokim ściętym i bardzo stabilnym  obcasem,
  • kozaki (czasem też półkozaki) – buty z wysoką ocieplaną cholewką, najklasyczniejsze czarne oficerki mają płaski obcas, noski w szpic i cholewkę z perfekcyjnie wyprawionej miękkiej skórki, modele bardziej masywne mogą mieć szpilki lub obcasy-kołki, także: platformy lub koturny
  • śniegowce – buty do zadań specjalnych, odporne na temperatury i wilgoć, mocno ocieplane

Trzewiki i śniegowce to buty na naprawdę solidne chłody. Jednak w ostatnich latach polskie zimy są raczej łagodne. Oznacza to, że obok naprawdę ciepłych butów, warto mieć w swojej garderobie buty nieco lżejsze, które często określamy mianem przejściowych – o ich „przejściowości” decyduje grubość podeszwy i rodzaj futrówki. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć w szafie i botki bez ocieplenia i takie, które nadadzą się na mroźne dni.

Zimowe buty męskie

Panowie są nieco mniej zainteresowani fasonami butów, ale na pewno równie bardzo zależy im na wygodzie i funkcjonalności obuwia zimowego. Wśród modeli męskich, najczęściej wybierane są:

  • trzewiki (workery) – masywne skórzane buty na solidnej podeszwie doskonale nadające się do wszelkich wędrówek poza miastem oraz wydeptywania miejskich bruków w dni wolne od pracy i dress codu
  • trzewiki z cienkiej skóry – stylowe, sznurowane klasyczne buty nad kostkę, doskonałe do codziennych casualowych stylizacji
  • buty trekkingowe – doskonałe nie tylko na górskie eskapady, ale na mroźnie dni w mieście
  • sztyblety – wyglądem nie odbiegające od modeli damskich, równie stylowe i wygodne

Zarówno w przypadku butów przejściowych, butów jesiennych jak i zimowych, kluczowy jest dobór materiałów, z których są wykonane. Podeszwa powinna być giętka i antypoślizgowa, cholewka nieprzepuszczalna dla wody, a futrówka ciepła i chłonąca zapachy. Skóra naturalna to nie jedyny materiał wart polecenia, równie dobre są nowoczesne skóry ekologiczne oraz inne tworzywa sztuczne. Z detali warto wspomnieć o tegorocznej modzie na aksamitne tasiemki zamiast tradycyjnych sznurówek w trzewikach czy wracające do łask ćwieki, metalowe zdobienia cholewek i obcasów oraz suwaki w nietypowych miejscach.

Oczywiście bez względu na materiał, estetykę wykonania oraz urodę, buty muszą być przede wszystkim wygodne. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza robiąc zakupy w sieci – o perfekcyjnie dobranym rozmiarze decyduje długość wkładki, która nie zawsze idzie w parze z rozmiarem nadrukowanym na podeszwie. Zresztą w dobrym sklepie zawsze można dokonać wymiany.

Scroll to Top
Scroll to Top