zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Co trzecia osoba nie wyjedzie na urlop

Co trzecia osoba nie wyjedzie na urlop

Co trzecia osoba nigdzie nie wyjedzie na urlop w tegoroczne wakacje – wynika z ankiety ING. Większość respondentów planuje spędzić urlop w Polsce.

Z badania „Oszczędnościowy Barometr ING”, zrealizowanego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Banku Śląskiego wynika, że odkładanie na podróże jest jednym z najważniejszym motywów oszczędzania – wskazało na niego 46% ankietowanych. W związku z tym w kolejnej ankiecie ING postanowiliśmy zapytać naszych klientów o ich plany wakacyjne.

Na pytanie „Czy planujesz wyjechać na urlop tego lata?” co trzecia osoba (31%) odpowiedziała, że nie planuje wyjeżdżać na wakacje. Co piąty respondent rozważa wyjazd na parę dni (21%), a pozostałe osoby na tydzień lub dłużej (48%) Podobne wyniki otrzymaliśmy w ankietach przeprowadzonych w ubiegłych dwóch latach. Wynika z tego, że urlop jest dla nas tak samo ważny niezależnie od stanu koniunktury.

Na zadane w tym samym czasie pytanie „Gdzie spędzasz urlop w te wakacje?” co czwarta osoba odpowiedziała, że planuje udać się na wczasy w Polsce (27%) lub za granicę (25%). Co ciekawe, co drugi klient ING (48%) odpowiedział, że w tym roku unika większych wydatków i nigdzie nie jedzie. Skąd ta rozbieżność pomiędzy liczbą osób deklarujących wyjazd na wakacje w obu pytaniach? Różnicę mogą tłumaczyć kilkudniowe, niskobudżetowe wyjazdy urlopowe, wskazane przez 21% respondentów. Trudno przecież nazwać wczasami dłuższy pobyt u rodziny czy odpoczynek na działce.

W wynikach zaciekawił nas wzrost liczby osób deklarujących wyjazd zagranicę z powodu wysokich cen w Polsce . Dwa lata temu taką odpowiedź wskazywało 2,7%, respondentów, obecnie już 4,5%. Średni kurs złotego latem 2009 wyniósł 4.24/€, teraz przewidujemy, że może to być 3,91/€ (tj. złoty może być prawie o 8% silniejszy). Do tego dochodzą niepokoje na brzegach Morza Śródziemnego (Tunezja, Libia, Egipt, ale też i Grecja), które mogą obniżać ceny wyjazdów.

Ankiety zostały przeprowadzone w dniach 16.06 – 29.06 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie „Gdzie spędzasz urlop w te wakacje?” uzyskaliśmy 31639 odpowiedzi, na pytanie „ Czy planujesz wyjechać na urlop tego lata?” uzyskaliśmy 29582 odpowiedzi.
Grzegorz Ogonek
Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego
Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

2018-03-14T10:55:47+01:007 lipca 2011|Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: