Co pyli w czerwcu

Co pyli w czerwcu? Przygotuj się do obrony przed alergenami

Słoneczna pogoda, zbliżające się wakacje i długie dni do główne powody, dla których wiele osób uznaje czerwiec za jeden z najpiękniejszych miesięcy roku. Nie jest to jednak ulubiony czas alergików, gdyż w powietrzu unoszą się duże ilości pyłków roślinnych. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby wyeliminować alergeny z naszych domów i mieszkań.

Czerwcowy kalendarz pylenia

Rośliny zaczynają kwitnąć, kiedy temperatura powietrze osiągnie odpowiedni dla danego gatunku poziom minimalny. Oznacza to, że dokładny moment pojawienia się w powietrzu pyłków uzależniony jest sytuacji atmosferycznej w danym roku, a także od regionu klimatycznego. W najcieplejszych częściach Polski (na zachodzie) pylenie rozpoczyna się ponad 10 dni wcześniej niż w najchłodniejszych miejscach, czyli na Suwalszczyźnie i na terenach wysokogórskich.

Co pyli w czerwcu

Rośliny pylące w czerwcu, www.homespot.pl

Czerwiec to miesiąc, gdy lista kwitnących roślin dla wszystkich regionów naszego kraju jest taka sama, natomiast różnicę stanowi wyłącznie intensywność pylenia poszczególnych gatunków. Jednym z największych problemów w tym okresie są trawy, których pyłek w czerwcu osiąga bardzo wysokie stężenie w całej Polsce. To jeden z najpopularniejszych alergenów, dlatego potrafi znacznie pogorszyć komfort życia alergików. Do traw zaliczają się zboża, czyli tak zwane trawy uprawne. W czerwcu intensywnie pylą m.in. żyto i pszenica. Kolejny problem stanowi pyłek babki. Wprawdzie jego poziom i szkodliwość są niższe niż w przypadku traw, jednak z uwagi na długi okres kwitnienia roślina ta nie jest zbyt lubiana przez osoby uczulone na pyłki.

W czerwcu kwitną również szczaw i pokrzywa, które także nie wywołują reakcji alergicznych szczególnie często, jednak na terenach podmiejskich stężenie ich pyłków bywa dość wysokie. Ponadto w powietrzu pojawia się pyłek komosy, której początek kwitnienia w poszczególnych regionach polski przypada na różne części czerwca. Część alergików narażona jest też nadal na pyłki niektórych drzew, zwłaszcza tych późno kwitnących, jak platan, lipa czy dąb.

Rośliny to nie jedyny problem. Alergicy mogą bowiem odczuwać również skutki obecności grzybów pleśniowych, takich jak cladosporium i alternaria, rozwijających się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Jak uczynić dom wolnym od alergenów roślinnych?

Pyłki wytwarzane przez rośliny są lekkie, tak więc łatwo się rozprzestrzeniają i bez trudu przedostają do wnętrz naszych domów. Ich napływu nie da się całkowicie zablokować, ale przy pomocy odpowiedniego urządzenia można sprawić, że alergeny zostaną szybko usunięte. Oczyszczacze powietrza dla alergików oferowane przez Homespot.pl wyposażone są w filtry HEPA, który doskonale radzi sobie z usuwaniem pyłków roślinnych, a także innych alergenów wziewnych, czyli sierści, roztoczy kurzu domowego oraz pleśni. Urządzenia marki Sharp wykorzystują dodatkowo technologią jonizacji Plasmacluster, której korzystny wpływ na komfort życia alergików potwierdziły badania prowadzone we współpracy z Hiroshima University i Uniwersytetem Osakijskim.

Pyłki mogą być także wnoszone do budynków na odzieży, a nawet kocach i pościeli. Jeśli przynajmniej jeden z domowników jest alergikiem, to należy unikać suszenia i wietrzenia ubrań oraz pozostałych przedmiotów materiałowych na zewnątrz, ponieważ w trakcie takich czynności osadzają się na nich alergeny. Podczas intensywnego pylenia zaleca się, aby alergicy zaraz po powrocie do domu przebrali się i wyprali swoją odzież, gdyż może znajdować się w niej sporo pyłków. Oprócz tego należy unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie najwyższego stężenia alergenów. Na wsiach moment ten przypada na poranek, natomiast w miastach na wieczór. Więcej wskazówek można znaleźć w artykule https://homespot.pl/blog/dbamy-o-powietrze/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow

Scroll to Top
Scroll to Top