Co może Ci dolegać w czasie ciąży?

Jesteś w ciąży. Razem z olbrzymią radością miesza się ogromny strach, nie tylko związany z obawami o zdrowie dziecka, ale o dolegliwości ciążowe, o których tyle się nasłuchałaś. Czego możesz się spodziewać?

Znaczna zmiana figury, bolące nogi i mdłości, to chyba najczęstsze skojarzenia z okresem ciąży u kobiet. I choć tyle się o nich mówi, budzą wiele obaw, to warto wiedzieć, kiedy mogą się nasilić, a kiedy zaczną się pojawiać. Wbrew pozorom,
ciąża to bardzo przyjemny okres dla kobiety, a wszystkie dolegliwości nie występują jednocześnie.

Skóra
Pierwszy trymestr
W tym okresie zmiany skórne nie są znaczne. Można rzec, że praktycznie są niezauważalne, bo jedyne zmiany w wyglądzie skóry pojawiają się w obrębie narządów płciowych zewnętrznych u kobiety – skóra zmienia barwę na ciemniejszą, oraz wokół brodawek na piersiach, tam skóra też ciemnieje. Widoczne dla otoczenia może być tylko częstsze przetłuszczanie się włosów lub pojawienie się uprzykrzającego się łupieżu. Co jednak jest możliwe do opanowania, poprzez częstsze mycie włosów odpowiednimi szamponami.

Drugi trymestr
Mogą, choć nie muszą pojawiać się już pierwsze rozstępy. To one wzbudzają tyle obaw u kobiet ciężarnych, co do powrotu skóry po ciąży do normalnej kondycji. Ponieważ Twój brzuszek robi się coraz bardziej okrągły – maluszek rośnie, skóra na brzuchu także się rozciąga, co może powodować drażniące uczucie swędzenia. Częściej możesz się pocić i niestety na twarzy mogą się już pojawić przebarwienia, – brązowawe plamki, które po ciąży znikną samoczynnie.
Trzeci trymestr
Pod koniec ciąży z pewnością będziesz odczuwać ciągły świąd brzucha utrzymujący się już od drugiego trymestru. Przebarwienia na twarzy mogą się tylko nasilić. Jedyna „nowość”, jakiej możesz się spodziewać to wyostrzenie się wzdłuż brzucha kreski, najczęściej w kolorze jasno różowym lub jasno brązowym.

Przewód pokarmowy
Pierwszy trymestr
Choć dolegliwości związane z układem pokarmowym należą chyba do najbardziej nieprzyjemnych nie można ich uniknąć w czasie ciąży. Ale nie jest to reguła, bo czasem zdarza się, że kobieta przez cały okres ciąży w ogóle ich nie odczuwa. Ale to pojedyncze przypadki. Przygotuj się, że wzmożone wzdęcia i zgaga będą Twoimi codziennymi towarzyszami. Mdłości i wymioty w tym czasie są bardzo wzmożone. Pod koniec pierwszego trymestru najczęściej ustępują. Może zdarzyć się, że nie będziesz mieć ich w ogóle, albo „dopadną” Cię dopiero w drugim trymestrze. Tego
nigdy nie wiadomo. Oczywiście wzmożony apetyt w pierwszych miesiącach ciąży to już standard, ale jego nie zaliczalibyśmy do przykrych „dolegliwości”.
Drugi trymestr
Oprócz wcześniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego w tym czasie kobietom dokuczają przykre zaparcia. Jeśli przed ciążą nie zadbałaś właściwie o zęby, teraz możesz się spodziewać nasilenia w postępowaniu ubytków na zębach.
Trzeci trymestr
Ostatni trymestr raczej niczym Cię nie zaskoczy. Zgaga, wzdęcia, zatwardzenia będą się pojawiać do końca ciąży.

Układ mięśniowo – kostny
Pierwszy trymestr

To jedyny układ, który w pierwszych trzech miesiącach ciąży nie będzie powodował u Ciebie żadnych odczuwalnych zmian.
Drugi trymestr
Teraz możesz się spodziewać wzmożonych bólów w krzyżach, a nawet bólów podbrzusza. Możesz zauważyć, że Twoje nogi i dłonie wydają się, jakby napuchnięte. To typowe dla tego czasu obrzęki. Nieprzyjemnym elementem są skurcze łydek, najczęściej poranne.
Trzeci trymestr
Trzeci trymestr dla układu mięśniowo – kostnego to tylko nasilenie się objawów z wcześniejszych miesięcy. Pojawia się jeszcze typowa dla tego czasu ociężałość. Coraz trudniej jest wykonywać Ci codzienne czynności i szybciej się męczysz.

Układ krwionośny i oddechowy
Pierwszy trymestr

Przygotuj się na to, że zawroty głowy, jeśli nie one, to omdlenia mogą Ci się zdarzać. W tym czasie będziesz odczuwać spore przemęczenie, nawet, jeśli nie będziesz wykonywać określonego wysiłku. Charakterystyczna jest pojawiająca się duża widoczność żył na piersiach, na brzuchu i na nogach, która będzie się utrzymywać do końca ciąży. Już teraz, kobiety, które mają tendencję do pojawiania się żylaków, mogą mieć problemy z nogami.
Drugi trymestr
Ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i mikroelementy, w tym okresie pojawia się niedobór tego najbardziej pożądanego, – żelaza. Dlatego, jeśli nie będziesz dbać o prawidłową dietę i nie zastosujesz się do zaleceń lekarza względem przyjmowania dodatkowych witamin, możesz spodziewać się pewnej anemii. Ten trymestr to także wzmożone pojawianie się hemoroidów, powodowanych częstymi zaparciami.
Trzeci trymestr
Rozwijająca się ciąża to wzrost płodu, a tym samym i powiększanie się brzucha, który sięga bardzo wysoko. Możesz odczuwać trudności w oddychaniu i częsty brak możliwości złapania tchu. W tym okresie to normalne. Zmiana nastąpi na samym końcu ciąży, gdy brzuch „opadnie”, będzie jakby niżej, niż poprzednio. Oprócz hemoroidów, które mogły Ci dokuczać jeszcze we wcześniejszym trymestrze, teraz będziesz narzekać na nasilające się obrzęki. Nie tylko na rękach, ale i na dłoniach. Zwłaszcza w tych ostatnich miesiącach musisz zwracać szczególną uwagę na ciśnienie tętnicze.

Układ moczowo – płciowy
Pierwszy trymestr

Po pierwsze zacznij się przyzwyczajać do tego, że właśnie pożegnałaś się z comiesięcznym krwawieniem na jakieś 9 miesięcy. Typowe w tym okresie i w następnych będą też upławy. Nie musisz się niepokoić, jest to naturalna reakcja
organizmu. Przygotuj się, że przez te pierwsze trzy miesiące będziesz nawet, co chwila biegać do łazienki, na siku.
Drugi trymestr
Upławy pozostaną, zmienią tylko swój kolor i będą mleczne. Już nie musisz witać się z toaletą, co parę minut, ale uważaj, bo w tym czasie jesteś narażona na zapalenie pęcherza moczowego.
Trzeci trymestr
Ostatnie miesiące dla układu moczowo – płciowego oznaczają spore upławy o lekko różowym podbarwieniu oraz ponowne częste oddawanie moczu. Typowe jest także odczuwanie pierwszych skurczy, skurczy Braxtona – Hicks’a. To skurcze pojawiające się nieregularnie, nie są bolesne. Jeden skurcz to nieprzyjemne napięcie macicy, które trwa zazwyczaj ok. jednej minuty.

Pamiętaj!
Jeśli któraś z dolegliwości będzie nasilona, wzbudzi Twój niepokój nie wahaj się skonsultować w tej sprawie z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Nie obawiaj się wyśmiania, czy żartów. Każdy objaw dolegliwości w czasie ciąży, nawet ten
przewidywany, standardowy i uważany, za najbardziej „normalny” powinien być skonsultowany z lekarzem. Zwłaszcza, jeśli Cię niepokoi. Jeśli skorzystasz z porady lekarza, podzielisz się swoimi wątpliwościami, zrobisz to nie tylko dla swojego dobra, ale dla dobra Twojego nienarodzonego dziecka.
Pamiętaj, zasadnicza zmiana związana z ciążą, to ta, że od momentu zajścia w ciążę, odpowiadasz już za dwa życia, swoje i dziecka w Twoim łonie.

Scroll to Top
Scroll to Top