Strona główna » Blog » Chrzest w kinach – wideo

Chrzest w kinach – wideo

Nagrodzony Srebrnymi Lwami podczas 35. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni „Chrzest” wchodzi na ekrany naszych kin – można go oglądać od 22 października.

„Chrzest” Marcina Wrony opowiada skomplikowaną psychologicznie historię trójkąta, miłości, męskiej przyjaźni, lojalności i mrocznej zemsty. Michał wiedzie z pozoru idealne życie: jest właścicielem firmy, mężem pięknej Magdy, ojcem kilkumiesięcznego synka. Sielankę zakłóca pojawienie się Janka – przyjaciela z dawnych lat, który ma wkrótce zostać ojcem chrzestnym dziecka Michała i Magdy. Scenariusz do filmu został napisany przez Marcina Wronę we współpracy z trójką absolwentów Szkoły Wajdy – Grzegorzem Jankowskim, Grażyną Trelą i Dariuszem Glazerem (projekt był rozwijany przez Jankowskiego na Kursie Fabularnym).

„Chrzest” Marcina Wrony był już pokazywany na krajowych i zagranicznych festiwalach, na których zbiera bardzo pochlebne recenzje. Obraz został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytykę na Festiwalu Filmowym w Toronto (światowa premiera filmu); na Festiwalu Filmowym w San Sebastian miał czwarte miejsce wśród publiczności, co jest wielkim sukcesem dla filmu nie hiszpańskojęzycznego; w Reykjaviku otrzymał wyróżnienie przyznane przez Jury Ekumeniczne Festiwalu. Neil Young napisał bardzo dobrą recenzję w „The Hollywood Reporter” oraz umieścił film na pierwszym miejscu w swojej liście „Top Ten”.
W Polsce „Chrzest” został nagrodzony Srebrnymi Lwami na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Tomasz Schuchardt i Wojciech Zieliński otrzymali ex aequo Nagrodę za Najlepszą Rolę Męską; ponadto film otrzymał Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot, a Piotr Kmiecik odebrał Nagrodę za Najlepszy Montaż.
Uroczysta polska premiera filmu miała miejsce podczas tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego, a od 22 października film Wrony będzie można oglądać w kinach w całej Polsce. Obraz został wyprodukowany przez Studio Filmowe ODEON w koprodukcji ze Szkołą Wajdy oraz firmą No Problem.

Marcin Wrona jest absolwentem Szkoły Wajdy – ukończył Kurs Fabularny oraz Międzynarodowy Program dla Profesjonalistów Filmowych EKRAN. Jest też absolwentem filmoznawstwa na UJ w Krakowie, a także reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (gdzie obecnie wykłada reżyserię). W Szkole Wajdy wyreżyserował wielokrotnie nagradzany film „Telefono”, a następnie rozwijał i konsultował swój pełnometrażowy debiut fabularny pt. „Moja krew”.

2010-10-24T08:32:37+00:0024 października 2010|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: