Chryzantemy złociste…

Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie… Tango Zbigniewa Maciejowskiego nie miało szczęścia, choć miało zadatki na wielki przebój. Nagrane tuż przed wybuchem II wojny światowej sławiło najlepsze tradycje tang polskich oraz piękne kwiaty – które postawione w kryształowym wazonie, na fortepianie koiły smutek i żal po stracie ukochanej. Mowa była o chryzantemie wielkokwiatowej. A po wojnie nie było atmosfery dla takich tęsknych piosenek, no, i kto miał w domu fortepian?

Choć sprytne zabiegi ogrodników pozwalają, by mogły kwitnąc cały rok – najczęściej spotykamy się z nimi jesienią. Wtedy są najpiękniejsze. Niestety, chryzantemy już rzadko stoją na fortepianie i w jakimkolwiek wazonie. Stały się niemal wyłącznie kwiatem używanym do ozdabiania grobów z okazji Wszystkich Świętych. Nikt nie kupi miłej sercu osobie pęku wielkich złocistych, białych czy różowych kul. A szkoda, bo to piękne rośliny, zwłaszcza odmiany wielkokwiatowe(Dendranthema grandiflora). Chryzantema taka jest herbem cesarzy japońskich, bo na Dalekim Wschodzie jest nadal ceniona i motyw chryzantemy, jako ozdoby ścian, naczyń, tkanin spotyka się często. Występuje tam zresztą w stanie dzikim, w dziesiątkach odmian. Chińczycy tak zabiegali o ich wyłączność, że zakazywali wywozu nasion i w Europie zaczęły się pojawiać dopiero w XVIII wieku, zapewne przewiezione nielegalnie. Ale nazwa pochodzi od greckiego słowa „chryzos”, czyli złoto, bo najpiękniejsze chryzantemy, to te z piosenki.

Ogrodnicy lubią te kwiaty, dlatego dziś odmian jest mnóstwo i wciąż pojawiają się nowe, , odporne na trudne, listopadowe warunki. A i te wielkokwiatowe mają płatki rurkowate, języczkowate a czasem cienkie i proste, jak promienie słońca. Czasami płatki mają kształt maleńkich łyżeczek. Kwiatostany są pojedyncze, półpełne i pełne, wtedy wyglądają, jak pompony albo fantazyjne, secesyjne kompozycje. Występują kolorach ciepłych, od bieli, przez róż po fiolet, albo w gamie żółtej.

Kto polubi te kwiaty, może hodować je w domu, są bowiem odmiany doniczkowe. Trzeba tylko ściśle przestrzegać warunków uprawy, by zakwitły ponownie. Do tej grupy roślin należą także złocienie, wrotycz i jastrun, ale to znacznie mniej efektowne kwiaty, za to doskonałe do ogrodów, na rabaty i tarasy. Do kryształowego wazonu nadal najlepiej nadają się cięte chryzantemy złociste… Może jeszcze kiedyś wrócą.

mwmedia

p.s. a nam i kwiatek ten, i tango kojarzy się z jeszcze jednym podejściem do tematu… w  dość drapieżnej aranżacji zespołu Los Trabantos. Uwaga, zanim zaczniecie słuchać… te dziewczyny naprawdę mają w sobie mnóstwo energii!

Scroll to Top
Scroll to Top