mikroelement cenny

Chrom – mikroelement cenny dla naszego organizmu

Każdy organizm potrzebuje określonej ilości mikro- i makroelementów, które przyczyniają się do prawidłowej pracy wszystkich narządów i poszczególnych komórek. Wśród niezbędnych pierwiastków znajduje się także chrom – wartościowy, choć przez wielu niedoceniany. Występuje on w organizmie w śladowych ilościach, a mimo to jego niedobór może powodować poważne problemy zdrowotne.

 

Niedobór chromu – co powoduje i skąd się bierze?

Chrom zalicza się do grupy mikroelementów ze względu na jego ilość w organizmie. W stosunku do innych pierwiastków jest ona bardzo mała, dlatego wielu z nas nie kontroluje jego ilości. A także nie zdaje sobie sprawy z niedoborów, jakie może wywoływać. Tymczasem niedobór chromu może powodować:

  • bóle głowy

  • zmęczenie

  • niepokój

  • osłabienie organizmu

  • wzrost poziomu cholesterolu

  • wzmożoną chęć podjadania

Specjaliści coraz częściej dochodzą do głosu, że niedobór chromu, w perspektywie czasu może wywoływać choroby układu krążenia, cukrzycę oraz przyczynić się do rozwoju miażdżycy.

Zbyt mała ilość chromu w organizmie jest najczęściej spowodowana niewłaściwa dietą – ubogą w wartościowe składniki, takie jak groszek, brokuły, kiełki, kasze, kakao, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, podroby, ryby i owoce morza.

 

Suplementacja chromu

W przypadkach, kiedy badania wykażą zbyt niski poziom chromu, niezbędna jest zmiana diety oraz suplementacja tego mikroelementu – https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/chrom,750.html. W takich przypadkach warto przyjmować tabletki zawierające jak największą ilość chromu. Należy także pamiętać, że zapotrzebowanie na niego wzrasta w okresie stosowanie wysokocukrowej diety oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Wówczas to, co dostarczamy z pożywienia może nie być wystarczająco dobrze przyswajalne. Poza tym, są także substancje, które osłabiają wchłanianie chromu (zalicza się do nich tłuszcze, związki fosforowe, wapń), dlatego nie należy ich przyjmować jednocześnie. Mimo to, nie powinno się jednak zaprzestać przyjmowania optymalnych ilości wapnia, gdyż pierwiastek ten jest znacznie ważniejszy dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Scroll to Top
Scroll to Top