Chirurgia Plastyczna na już ponad 100 lat!

Strona główna » Blog » Chirurgia Plastyczna na już ponad 100 lat!

Chirurgia Plastyczna na już ponad 100 lat!

Początek prawdziwej chirurgii plastycznej przypada już na koniec XIX wieku. Wówczas to zaczęto wykonywać operacje, których podstawowym celem było poprawienie wyglądu pacjenta.

W roku 1845 słynny niemiecki chirurg Johann Friedrich Dieffenbach przeprowadziła pierwszą operację nosa. Ponad pół wieku później, w roku 1897 przyszedł czas na operację zmniejszenia piersi Alfreda Paussona. Niewiele później wykonano pierwszą plastykę brzucha. Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna zaczęły się szybko rozwijać.

Oblicze chirurgii plastycznej zmieniły całkowicie czasy I i II wojny światowej. Liczne okaleczenia oraz oparzenia jakich doznawali żołnierze na froncie zmuszały lekarza do poszukiwania nowych rozwiązań. Z czasem opracowane wówczas metody wykorzystywać zaczęto nie tylko do ratowania życia pacjentów oraz ich leczenia, ale i do poprawiania urody. Szybko z usług chirurgów plastycznych zaczęły korzystać gwiazdy, ale się do tego głośnie nie przyznawały. Początkowo na zabiegi tego typu pozwolić mogli sobie tylko najbogatsi.

Dopiero w ciągu ostatnich 10-15 lat operacje plastyczne spowszechniały i zyskały na popularności. To obecnie przystępny sposób poprawiania swojego ciała, a tym samym walki z kompleksami. Temat poprawiania urody za pomocą chirurgii powoli przestaje być tabu, a społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte na tego typu zabiegi. Zresztą chirurgia plastyczna prężnie się rozwija, stając się coraz bezpieczniejszą dla pacjentów. Obecnie istnieje już wiele wyspecjalizowanych placówek, które zajmują się głównie medycyną estetyczną. Liczba specjalistów w tej dziedzinie ciągle rośnie, co jest odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania ze strony społeczeństwa.

Coraz więcej osób decyduje się na poprawienie urody przy pomocy zabiegów chirurgii plastycznej. Oferta klinik w tym zakresie jest coraz większa. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę, że chirurgia stomatologiczna, a więc różnego rodzaju zabiegi, których celem jest poprawa wyglądu uśmiechu również zaliczane są do chirurgii plastycznej. W tym przypadku wykonuje się przede wszystkim zabiegi implantacji, które polegają na zastąpieniu naturalnego korzenia zęba tytanowym filarem implantu wszczepianym w kość. Na nim umieszcza się później koronę czy mosty, które zastępuję ubytki w uzębieniu. To metoda niezwykle skuteczna, bo w aż 99% przypadków kończy się sukcesem. Efekt końcowy jest długotrwały.

Poza tym od lat niezmiennie jedną z najpopularniejszych operacji plastycznych jest chirurgiczne powiększanie piersi – twierdzi specjalista z kliniki Medical Esthetic. Oczywiście tylko wśród wśród kobiet. Niekiedy wykonuje się także korektę biustu, która ma na celu poprawienie kształtu piersi. W tym przypadku wykorzystywanych jest wiele metod. Najpopularniejsza z nich polega na wszczepieniu wkładek silikonowych. Obecnie, z uwagi na znaczny rozwój medycyny estetycznej, jest to zabieg stosunkowo bezpieczny. Sama budowa implantów gwarantuje bowiem nie tylko bezpieczeństwo, ale i wysoką skuteczność zabiegu. Wkładki wykonywane są z kilku warstw silikonu, co chroni je przed odkształceniem czy rozerwaniem. Wykorzystywane przy tym materiały są całkowicie obojętne dla organizmu.

Poza tym coraz częściej wykonuje się usuwanie tkanki tłuszczowej z brzucha. Co ciekawe, w przypadku plastyki brzucha do wyboru jest kilka różnych technik. Najpopularniejsza z nich to mikroliposukcja wodna, a więc innowacyjna metoda klasycznej liposukcji. Przy jej pomocy można usunąć niewielkie ilości tłuszczu z okolic brzucha i wykorzystać ją do wypełnienia zmarszczek. Metoda ta oparta jest na wypłukiwaniu tłuszczu. Poza tym często stosuje się również lipolizę laserową. W tym przypadku do rozbijania komórek tłuszczowych wykorzystywana jest wiązka lasera. W ciągu kilku dni tak rozbita tkanka zamienia się w emulsję i jest wchłaniania do organizmu.

Od jakiegoś czasu wykonuje się też chirurgiczne leczenie otyłości poprzez zastosowanie balonu wypełniającego lub opaski zaciskającej na żołądek. Do żołądka wprowadza się więc silikonowy woreczek z płynem fizjologicznym w celu zmniejszenia jego objętości bądź zakłada na nieco opaskę zaciskającą w celu podzielenia go na dwie części. Obie metody prowadzą do znacznej redukcji masy ciała w okresie kilku miesięcy.

Do innych często wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej zalicza się przeszczep włosów, korektę uszu i nosa czy plastykę powiek.

Operacje plastyczne stały się obecnie tak powszechne, że często zapomina się o ryzyku, które się z nimi wiąże. W końcu każde znieczulenie ogólne powodować może przykre dolegliwości takie jak wymioty czy ból głowy. W najgorszym wypadku może dojść do reakcji alergicznej i śmierci. W przypadku operacji nietrudno również o krwotoki czy zakrzepy. Poza tym trzeba zdawać sobie sprawę, że zawsze po zabiegu mogą pozostać mniej lub bardziej widoczne blizny. Z największym zagrożeniem wiąże się na pewno chirurgia plastyczna twarzy. Podczas operacji może dojść bowiem do trwałego lub tymczasowego porażenia nerwu twarzowego. Z kolei operacja nosa grozi zablokowaniem dróg oddechowych, co powoduje problemy z oddychaniem.Niekiedy pewne komplikacje pojawiają się też w przypadku operacji piersi. Implanty niekiedy powodują rozciągnięcie tkanki, co jest wskazaniem do przeprowadzenia kolejnej operacji.

Dlatego też aby zmniejszyć ryzyko jakie niewątpliwie wiąże się z operacjami plastycznymi, do ich przeprowadzenia trzeba wybierać tylko osoby wykwalifikowane i doświadczone. Przed każdą operację należy poddać się badaniu lekarskiemu, podczas którego specjalista sprawdza czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Najlepiej zdecydować się oczywiście na renomowaną klinikę o nieposzlakowanej opinii.

Jednak w ogólnym rozrachunku zabiegi chirurgii plastycznej nie jest bardziej niebezpieczne niż inne zabiegi operacyjne. Ryzyko jest zawsze, gdyż w czasie każdej operacji może dojść do nieprzewidzianych wcześniej sytuacji. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór dobrze wyposażone i profesjonalnej kliniki oraz lekarza prowadzącego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto przede wszystkim pytać.

 

 

 

 

2018-03-14T03:39:22+00:00 28 kwietnia 2017|Uroda|

Zostaw komentarz