Chińskie inspiracje w Łazienkach Królewskich

Festiwal Kultury i Lampionów Chińskich

W Łazienkach Królewskich trwa Festiwal Kultury Chińskiej, na który 15 czerwca 2012 r. przyjedzie Chengdu Nationality Troup  –  zespół folklorystyczny ze stolicy chińskiego regionu Syczuan oraz tradycyjna chińska herbaciarnia z tego samego miasta.

15 czerwca br. o godz. 20:00 po raz pierwszy w Polsce odbędzie się w Amfiteatrze przedstawienie przygotowane przez Chengdu Nationality Troup. W programie jest dziewięć krótkich występów artystycznych nawiązujących tańcem, muzyką i śpiewem do kultury i zwyczajów mieszkańców chińskiego regionu Syczuan oraz krajobrazu, tradycji i grup etnicznych w Chinach. Podczas przedstawienia odbędzie się pokaz strojów tybetańskich oraz występ prezentujący elementy tradycyjnej opery syczuańskiej. Ludowe występy będzie można podziwiać także 16 i 17 czerwca o godz. 14:00 oraz 20:00 w tym samym miejscu. Wstęp wolny.
Od 15 do 17 czerwca 2012 r. w Łazienkach Królewskich ustawiona zostanie chińska Herbaciarnia z Chengdu, w której odbywać się będą darmowe degustacje i pokazy sztuki parzenia herbaty. Miejsce to nawiąże wystrojem oraz dekoracjami do tradycyjnej herbaciarni w stylu syczuańskim. Ponadto we wnętrzach odbędą się wystawy: fotograficzna związana z uprawą i kulturą picia herbaty oraz prezentująca miasto Chengdu (krajobraz, zabytki, ludzi). Herbaciarnia czynna będzie w godzinach 10:00-20:00. Wstęp wolny.

Zaplanowane w dniach 15-17 czerwca 2012 r. wydarzenia związane są z trwającym w czerwcu w Łazienkach Królewskich Festiwalem Kultury Chińskiej. Ponadto przez cały czerwiec, codziennie od godziny 21:00 do 23:00, można spacerować Aleją Chińską oświetloną blaskiem lampionów na odcinku od Promenady Królewskiej do budynku Nowej Oranżerii, natomiast w lipcu i sierpniu w każdy weekend (piątek, sobota, niedziela) również w godzinach 21:00-23:00.
Więcej informacji na www.lazienki-krolewskie.pl

„Najlepsza herbata pochodzi z wysokich gór” – przysłowie chińskie
Chiny, które są kolebką herbaty, mogą pochwalić się największą na świecie różnorodnością najwyższej jakości herbaty. Uprawia się ją w 18 rejonach, z których do najważniejszych zaliczyć można Zhejiang, Hunan, Fujian, Yunnan, Anhui oraz Syczuan – piątą co do wielkości prowincję w Chinach (480 tys. km2). Miasto Chengdu – stolica Syczuanu od 2 tysięcy lat – położone jest na zachodzie prowincji. Na każdej ulicy, zarówno w centrum jak i na obrzeżach, znaleźć w nim można wyposażone w bambusowe meble herbaciarnie, zawsze pełne ludzi.

„Nie jedź do Syczuanu, jeśli jesteś młody”* (red. zakochasz się i zostaniesz tutaj na zawsze) *przysłowie chińskie
Syczuan leży w południowo-zachodnich Chinach. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „cztery rzeki” – cztery wielkie dopływy Jangcy; ponadto przecina go ponad 80 mniejszych rzek. Krainę tę z trzech stron otaczają górskie pasma, dzięki czemu panuje tu niezwykle ciepły i łagodny klimat (plony zbierane są trzy razy w roku). W rejonie pełno jest egzotycznych roślin takich jak drzewo nanmu (z którego pnia robi się filary w świątyniach), miłorząb z liśćmi w kształcie półksiężyca, endemiczne orchidee, rododendrony i kamelie. Bambusowe lasy są schronieniem dla pandy wielkiej, a herbata z tego regionu uchodzi za najlepszą na świecie.
W Chengdu znajduje się ponad 170 ważnych turystycznie punktów, m.in.: Świątynia Wu Hou, taoistyczna Zielona Koza, buddyjska Wenshu, świątynia Ministra Wojny, Grobowiec Władcy Du Jiang Yam (budowla irygacyjna z 256 r. p.n.e.) czy też Góra Qingcheng. Ponadto miasto słynie z miejsc istotnych kulturowo (Opera Syczuańska) oraz ważnych ośrodków chronionych przez władze krajowe, np. Ośrodek Badawczy Pandy Wielkiej.

Festiwal Kultury Chińskiej związany jest z udostępnieniem Alei Chińskiej po trwającym od marca br. remoncie. Przywrócenie pierwotnych walorów alei stanowi jeden z etapów Programu Rewitalizacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (2011-2015). W ramach prowadzonych od 2011 r. prac wymieniona została zniszczona nawierzchnia asfaltowa, jaką pokryto po II Wojnie Światowej część parkowych alejek. Specjalna, utwardzona nawierzchnia mineralna (według europejskiej technologii tegra-plazadur) jest bardziej estetyczna, zapewnia lepszy komfort spacerów i lepsze warunki dla roślin otaczających drogę ze względu na zdolność przepuszczania wody. Nawiązuje ona do historycznego wyglądu alei spacerowych w Łazienkach Królewskich. Dzięki remontowi Alei Chińskiej każdy z Ogrodów (Królewski, Belwederski, Modernistyczny) staje się czytelną atrakcją stylu, jaki w swoim czasie odpowiadał poszczególnym epokom.

Aleja Chińska powstała w 1780 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta w miejscu Drogi Wilanowskiej. Był to wyraz europejskiej fascynacji chińską cywilizacją, sztuką i ogrodami w epoce oświecenia. Aleja Chińska o długości 1130 m biegnie z północy na południe przez cały ogród. Łączy ona XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski oraz XX-wieczny Ogród Modernistyczny.

Scroll to Top
Scroll to Top