mieszkania czy domy

Chętniej kupujemy mieszkania czy domy?

Mieszkanie w mieście czy dom jednorodzinny na jego obrzeżach lub w nieco dalszej okolicy? To dość powszechny problem. Miasto daje więcej komfortu i możliwości – zapewnia bliskość sklepów, urzędów. Nie ma problemu z dojazdem do pracy czy na uczelnię, w każdej dzielnicy znajduje się natomiast co najmniej jedno przedszkole i szkoła, a w pobliżu każdego bloku plac zabaw. Można zatem stwierdzić, ze to świetne rozwiązanie zarówno dla młodego studenta jak i rodziny z dzieckiem. Mimo tego od kilku lat coraz więcej ludzi mając do wyboru zakup mieszkania w mieście lub domu na jego obrzeżach decyduje się na to drugie rozwiązanie. Gdzie leży przyczyna? Jakie są zalety każdej z tych opcji?

Domy jednorodzinne

Coraz większe zainteresowanie domami jednorodzinnymi jest spowodowane przede wszystkim rosnącymi cenami mieszkań. Wprawdzie ceny materiałów budowlanych wzrosły, ale koszt budowy lub kupna domu nie zwiększył się aż tak, jak ceny lokali w mieście. Chociaż należy do tego doliczyć inne opłaty, jak np. zakup ziemi, średni miesięczny koszt utrzymania placu lub wydatki związane z dojazdami do centrum miasta, nie można zaprzeczyć, że dom jednorodzinny to obietnica większego metrażu, a zatem swobody, komfortu i poczucia większej niezależności.

Tego typu zjawisko to nie tylko efekt ogólnoświatowego trendu, ale także preferencji mieszkaniowych Polaków. Coraz więcej ludzi po prostu ucieka z ciasnych mieszkań, od gwaru i hałasu po to, żeby cieszyć się spokojem i bliskością natury, poza aglomeracją, a przynajmniej z dala od jej centrum. Posiadanie własnego kawałka ziemi na wsi staje się marzeniem, a dobre biura nieruchomości pozwalają je spełnić, proponując piękne budynki o wysokim standardzie, położone w pięknych okolicznościach przyrody – stwierdza specjalista biura Pomerania ze Szczecina.

Nie można odmówić temu rozwiązaniu pewnych wad. Podczas kiedy w bloku nie trzeba się martwić niczym poza opłaceniem w terminie czynszu i rachunków, w przypadku domu jednorodzinnego naprawę każdej usterki trzeba załatwiać samemu. Problemy mogą dotyczyć również dojazdu do szkoły czy pracy. W miasteczkach i wsiach komunikacja autobusowa jest wciąż ograniczona, a nie każdy dysponuje komfortową liczbą samochodów dla np. czteroosobowej rodziny.

Mieszkania

Jeżeli klienci decydują się na mieszkanie, to coraz częściej wybierają duże lokum, czteropokojowe, a nawet większe. Niechętnie kupuje się kawalerki, uznawane za nieopłacalne. Najpopularniejsze natomiast są nieruchomości o przeciętnym metrażu, podzielone na kilka pokoi, które dają możliwość późniejszego wynajmu lub bardziej komfortowego użytkowania w przypadku powiększenia rodziny.

Duże zainteresowanie, ze względu na dawne warunki programów dofinansowania zarejestrowały nieruchomości na rynku pierwotnym. Niewielka część społeczeństwa skusiła się natomiast na mieszkania z rynku wtórnego lub lokum w kamienicy. Chociaż standard tego typu lokali jest zazwyczaj niewspółmiernie niższy od nowych mieszkań, bardzo często cena jest niewiele niższa.

Wśród inwestorów można zauważyć coraz większe zainteresowanie domami jednorodzinnymi. Wygoda i komfort tego rozwiązania często idą w parze z kosztami współmiernymi do zakupu apartamentu w mieście. W przypadku mieszkań niezmiennie popularne są bezpiecznie, kilkupokojowe lokale idealne zarówno dla pary młodych ludzi, jak i rodziny – podsumowuje specjalista biura nieruchomości Pomerania.

Scroll to Top
Scroll to Top