Charlotte Gainsbourg w obiektywie

Charlotte Gainsbourg w obiektywie Juergena Tellera na okładce majowego Vogue Polska!

Niemiecki fotograf powraca na łamy magazynu po historycznej okładce pierwszego wydania polskiej edycji „Vogue’a”. Tym razem 47-letnią Gainsburg, piosenkarkę, aktorkę i ikonę mody specjalnie dla polskiego „Vogue’a” sfotografował na ulicach Paryża. 

– Świat byłby ciekawszy, gdyby artyści nie musieli uważać na każde słowo – mówi w rozmowie z Mają von Horn francuska ikona stylu Charlotte Gainsbourg.

Artystka od 28 lat tworzy szczęśliwy związek z francusko-izraelskim reżyserem i aktorem Yvanem Attalem, z którym ma trójkę dzieci. Zawodowo, idąc za przykładem swoich rodziców – legendy francuskiej piosenki Serge’a Gainsbourga i ikony stylu Jane Birkin – lubi kontrowersje. – Sztuka jest moim sposobem na nieśmiałość – mówi. Nie boi się szokujących ról, mogliśmy ją więc zobaczyć w kilku produkcjach skandalisty Larsa von Triera. Za rolę w „Antychryście”, w którym zagrała u boku Willema Dafoe, otrzymała Złotą Palmę w Cannes. Ostatnia współpraca z reżyserem przy filmie „Nimfomanka” wywołała ogromny skandal we Francji, porównywalny do tego, którego bohaterem mógłby być jej ojciec.

Kolejną ikoną stylu, którą wspomina w najnowszym wydaniu „Vogue Polska”, jest zmarła niedawno w wieku 85 lat Lee Radziwiłł. Pomimo licznych sukcesów zawodowych dla większości pozostawała młodszą siostrą Jackie Kennedy-Onassis. Z Polską łączył ją mąż, książę Stanisław Radziwiłł. Jej styl odbiegał od amerykańskiego kanonu elegancji. Oryginalna i kreatywna, zupełnie pozbawiona zachowawczości, ikona stylu, dodatkowo obdarzona była ironicznym poczuciem humoru, które uwielbiali często jej dużo młodsi przyjaciele, m.in. Marc Jacobs i Sofia Coppola.

O swoich nowych, międzynarodowych rolach opowiada Agnieszka Grochowska. W ostatnich latach wystąpiła w norweskiej produkcji „Upperdog” Sary Johnsen, w szwedzkim filmie „Podróż Niny” czy produkcji Daniela Espinosa „System. Child 44”, w którym wystąpiła u boku Toma Hardy’ego. Ale to dzięki Wajdzie poczuła się pewnie jako artystka. – Był jedną z tych osób, które dały mi odwagę do wyrażania siebie – mówi w rozmowie z Małgorzatą Fiejdasz-Kaczyńską.

To tylko ułamek tego, co znajdziecie w majowym numerze „Vogue Polska”. Redakcja magazynu nie zapomniała  o modzie i wyjaśnia, czym jest kamp będący tematem przewodnim tegorocznej gali MET. Według Susan Sontag leży zawsze na granicy między dobrym a złym smakiem. Redaktorka mody Ewelina Dziewiela bada początki kampu, przywołując projektantów, którzy sięgają po niego świadomie, a także tych, którzy zupełnie przypadkowo lubują się w przerysowaniach.

Zagląda także do rzymskiego domu projektantki biżuterii Delfiny Delettrez. Dzieciństwo spędziła w rozjazdach między Rzymem a Rio de Janeiro, dlatego w jej twórczości królują skrajne inspiracje. – Fascynuje mnie kościelna stylistka, czasami robię zakupy w sklepach zakonnych. Noszę habit jak sukienkę, bo jest po prostu elegancki – wyznała w rozmowie z „Vogue Polska”. Zresztą wzorce stylu miała najlepsze z możliwych. Jej matka, pochodząca z rodziny Fendi, jest dyrektor kreatywną działu akcesoriów włoskiego domu mody.

Co jeszcze czeka na was w nowym wydaniu naszego magazynu? Dyrektor Kreatywna magazynu Małgosia Bela opowiada o początkach swojej kariery i pierwszym spotkaniu z legendarną Rei Kawakubo. Odwiedzamy również poznańską kwiaciarnię, a także dom Radosława Berenta i Łukasza Marcinkowskiego, którzy założyli Kwiaty i Miut. W dziale Kultura rozmawiamy z dwukrotną laureatką Nagrody Nike i zdobywczynią Nagrody Bookera Olgą Tokarczyk, która została kuratorką tegorocznej edycji festiwalu Apostrof. Anda Rottenberg przywołuje postać Leonarda da Vinci w związku z obchodami 500. rocznicy jego śmierci oraz zapowiada 58. Biennale w Wenecji, które organizowane jest pod hasłem „Obyś żył w ciekawych czasach”. W dziale Uroda sprawdzamy naturalne kosmetyki z bioaktywnymi substancjami, rozmawiamy z Lynsey Alexander, która maluje modelki do pokazów i reklam Prady, Miu Miu i Diora, a także badamy, w jaki sposób szkodzi nam wszechobecny plastik.

Najnowszy numer „Vogue Polska” na rynku w czwartek, 11 kwietnia. Kolejne, czerwcowe wydanie, 16 maja 2019 roku.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również