cera naczynkowa

Cera naczynkowa – charakterystyka i pielęgnacja

Cera naczynkowa to nie lada wyzwanie. Wiele osób na co dzień zmaga się z cienką, nadmiernie wrażliwą skórą. Zwykle oznacza ona liczne zmiany: zaczerwienienia, rumieńce, czerwone plamy czy trądzik różowaty. Jeśli podobne problemy nie są ci obce, dowiedz się, jak dbać o skórę naczynkową i już dziś zacznij przeciwdziałać uciążliwym zmianom skórnym!

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa to cera nadwrażliwa – zarówno na niestałe warunki atmosferyczne, jak i na niewłaściwe kosmetyki. Podobny rodzaj skóry jest niezwykle “grymaśny”. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim ujawnia wszelkie mankamenty cery: zmiany skórne, zaczerwienienia, plamy, rumieńce, rozszerzone naczynia krwionośne (tzw. pajączki na twarzy), które najczęściej pojawiają się w okolicach nosa, na policzkach i na brodzie. Za taki stan rzeczy odpowiada słaba konstrukcja naczyń krwionośnych, a więc nadmierna kruchość oraz obniżona elastyczność ich ścianek, co jednocześnie wiąże się ze wzrostem przepuszczalności. Naczynka nie są w stanie utrzymać ciśnienia krwi i w efekcie ulegają rozszerzaniu. Odbija się to na wyglądzie naszej cery. Co więcej, kruche i wrażliwe naczynia krwionośne stanowią idealne podłoże dla rozwoju stanów zapalnych oraz wspierają proces powstawania trądziku różowatego.

Cera naczynkowa jest zmorą przede wszystkim kobiet. Estrogeny dodatkowo poluźniają naczynia, czyniąc naszą skórę znacznie cieńszą i delikatniejszą niż skóra męska. Pierwsze zmiany skórne uwidaczniają się już u nastolatek, pogłębiają się zaś po 30. roku życia. Rozszerzone naczynka towarzyszą właściwie każdemu rodzajowi skóry. Jednak najbardziej podatna na ich występowanie jest skóra sucha.

Cera naczynkowa – objawy

Problem z wrażliwą skórą naczynkową z biegiem czasu narasta i staje się coraz bardziej uciążliwy. Zmiany skórne, jakie mu towarzyszą, przybierają postać coraz bardziej wyraźną. Objawów tejże przypadłości nie należy ignorować! Zalicza się do nich:

  • okresowe zaczerwienienia skóry twarzy oraz uczucie uderzenia gorąca,

  • rumień (trwałe, rozsiane zaczerwienienie skóry, które zwykle pojawia się na policzkach),

  • drobne naczynka (np. trądzik różowaty),

  • czerwone plamy na twarzy (często współwystępujące z wykwitami), które mogą doprowadzić do rozwoju trądziku różowatego.

Cera naczynkowa – przyczyny

Wszelkie zmiany skórne, jakie towarzyszą cerze naczynkowej, są konsekwencją nadwrażliwych naczyń krwionośnych. Powstałe zaczerwieniania ulegają nasileniu i utrwaleniu wraz z upływem czasu, ale i pod wpływem czynników:

  • genetycznych: zmiany skórne najczęściej powstają u osób, które mają ku temu skłonności – tj. dziedziczne wzmożone działanie substancji naczynioaktywnych;

  • wewnętrznych: różne choroby, alergie, niewłaściwa dieta, doświadczanie silnych bodźców emocjonalnych;

  • zewnętrznych: np. wahania temperatury, klimat, promieniowanie UV;

  • związanych ze starzeniem się skóry: po 25. roku życia skóra staje się bardziej podatna na zaczerwienienia.

Dobór kosmetyków do cery naczynkowej

Problemy cery naczynkowej warto dostrzegać i zwalczać poprzez właściwą pielęgnację skóry. Powstałe zaczerwienienie można neutralizować, stosując dermokosmetyki, produkty niezawierające parabenów, bogate w takie składniki, jak: witamina C (wzmacnia ściany naczyń) oraz witamina B (wzmacnia i chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami). Kosmetyki o powyższym składzie oferuje marka La Roche-Posay. Na szczególną uwagę zasługują produkty z linii Rosaliac – krem wzmacniający i redukujący zaczerwienienia do cery normalnej i mieszanej oraz preparat wzmacniający i redukujący zaczerwienienia do cery suchej lub bardzo suchej. Oba specyfiki zawierają dodatkowo filtr zabezpieczający przed promieniowaniem UV oraz posiadają właściwości intensywnie nawilżające.

Zapobieganie oraz neutralizowanie uciążliwych zmian wymaga również szczególnej pielęgnacji skóry na co dzień.  Przede wszystkim zaleca się wykonywanie demakijażu przy pomocy specjalistycznych preparatów, bez użycia wody, a także codzienne stosowanie kosmetyków nawilżających i zapobiegających zaczerwienieniu oraz wody termalnej, która koi podrażnienia. W zaawansowanych przypadkach dermatolog może zalecić antybiotyk bądź terapię laserową.

Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej

Za kondycję własnej skóry odpowiadamy przede wszystkim my sami. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie wszelkich niepokojących zmian oraz właściwa pielęgnacja rutynowa. Należy chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, stosować kosmetyki z filtrami słonecznymi, unikać gorących kąpieli i wody chlorowanej. Zaleca się również przestrzeganie odpowiedniej diety – bogatej w warzywa i owoce, ubogiej zaś w cytrusy, pikantne potrawy oraz używki. Dodatkowo warto pamiętać o suplementacji wzmacniającej ściany naczyń krwionośnych, a w efekcie również neutralizującej już istniejące zmiany skórne.

Więcej informacji na temat charakterystyki i pielęgnacji cery naczynkowej uzyskasz na stronie http://www.laroche-posay.pl/Mi%C4%99dzynarodowa/uroda/strona-g%C5%82%C3%B3wna-h.aspx.

Scroll to Top
Scroll to Top