Broń się przed depresją

Nie ma chyba człowieka, który nie doświadczył w swoim życiu smutku i nastroju przygnębienia. Depresja potrafi zaatakować znienacka i najbardziej energicznego człowieka zmienić w strzęp nieszczęścia pozbawionego woli życia.

Przyczyny występowania depresji są bardzo różne: od czysto fizycznych do emocjonalnych. Bywa też wywołana przez zmiany hormonalne. Cierpią na nią również kobiety po porodzie lub w wieku pokwitania. Zazwyczaj ustępują one po kuracji farmakologicznej. Często przyczyną wystąpienia depresji jest poczucie straty po śmierci bliskiej osoby, odrzucenie (rozwód, utrata pracy) czy też reakcja na silne stresy. Zdarzają się także stany depresyjne, których przyczyn trudno dociec. Lekarze i terapeuci w takich przypadkach uważają, że prawdopodobnie “winę” ponoszą stłumione uczucia i niewłaściwy obraz siebie, głęboko ukryty w psychice pacjenta.

Objawy
Podstawowym objawem depresji jest brak radości i przyjemności życia codziennego, poczucie duchowej pustki. Osoba dotknięta depresją sądzi, że życie jest beznadziejne, a przyszłość jawi się jej wyłącznie w czarnych barwach. Brakuje jej poczucia sensu i celu w życiu. Przestają ją obchodzić inni ludzie. W cięższych przypadkach zauważa się fascynację śmiercią i natrętne myśli samobójcze.

Metody “walki”
Niekiedy stany depresyjne mijają bez śladu. Niektórzy lekarze uważają, że lekki stan depresyjny, trwający do dwóch tygodni, jest naturalną obroną organizmu przed zbytnim przeciążeniem. Ale bywa i tak, że zły okres trwa dłużej, a samopoczucie stale się pogarsza. To wyraźny sygnał, że trzeba szukać wsparcia i pomocy. Współczesna medycyna i psychologia dysponują metodami i środkami skutecznie zwalczającymi depresję. Skuteczność leków i psychoterapii zależy przede wszystkim od nastawienia i cierpliwości pacjenta. Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok i zgłosić się do lekarza.

Magia Prozaca
Istnieje wiele środków farmakologicznych zwalczających depresję. Na zachodzie oszałamiającą karierę zrobił Prozac nazywany “pigułką szczęścia”. Nie należy jednak oczekiwać, że po pierwszej dawce tego leku dolegliwości miną. Każdy organizm reaguje inaczej. Niekiedy lekarz musi obserwować pacjenta przez dłuższy czas, aby wybrać najskuteczniejszą metodę terapii. Zanim jednak udamy się do terapeuty, powinniśmy sprawdzić jego kompetencje, tj. czy posiada licencję Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Praktyków.
Antydepresanty mogą wchodzić w niepożądane reakcje z wieloma innymi lekarstwami. Niektóre z nich powodują skutki uboczne. Dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń terapeuty. Podczas kuracji nie powinno się pić nawet umiarkowanej ilości alkoholu.

Scroll to Top
Scroll to Top