trądzik

Blizny potrądzikowe – problem, który da się wyleczyć laserem

Trądzik pospolity, to bolączka ponad 80% populacji w przedziale wiekowym 11 – 30 lat. Schorzenie skórne dotyka również sporo osób w wieku dojrzałym.

Trądzik jest chorobą o podłożu hormonalnym – problem tkwi w nadmiernym produkowaniu łoju i zbyt dużym wydzielaniu sebum (łój skórny), a także keratynizacji (rogowacenie). Czynniki te powodują sprzyjające warunki dla bakterii, aby spowodowały stan zapalny. Rezultatem jest pojawienie się zmian trądzikowych.

Zmiany trądzikowe występują w tych miejscach na skórze, gdzie znajduje się największe skupisko gruczołów łojowych m.in.:

– twarz

– szyja

– owłosiona skóra głowy

– plecy

Predysponujących czynników do wystąpienia tego schorzenia skórnego jest wiele, najpopularniejszym jest skłonność genetyczna (m.in. dodatni wywiad u rodziców). Jednakże występowaniu sprzyjają również:

– płeć (przypadłość częściej dotyka płci męskiej)

– wiek ( dużo częściej choroba dotyka osób w okresie dojrzewania)

Osoby dotknięte trądzikiem uskarżają się na dyskomfort w postaci świądu (czynnik indykujący drapanie). Niestety efektem jest powstawanie zmian skórnych i blizn potrądzikowych, a także współtowarzyszące im przebarwienia.

Blizny potrądzikowe są efektem nieodwracalnego uszkodzenia skóry (zastępowania ubytku skóry tkanką łączną włóknistą), podobnie jak blizny, które powstały w wyniku przebytej operacji, bądź też oparzenia.

W bliźnie dochodzi do zaniku włókien kolagenowych i do nowotworzenia się naczyń krwionośnych.

Blizna, to nic innego jak wynik naturalnego procesu gojenia się skóry. Kształt, wielkość, a także ich ilość zależy od indywidualnych predyspozycji regeneracyjnych oraz również od obecności zmian zapalnych jakie mają miejsce podczas gojenia się rany i tworzenia się następnie w tym miejscu blizny.

Potrądzikowe zmiany skórne (blizny), są efektem zapalnych wykwitów trądziku, takich jak cysty ropne i krosty. Rozróżnia się następujące rodzaje blizn potrądzikowych:

– zanikowe, zapadnięte

– przerosłe, guzowate

– keloidy

– drobne wypukłe, przymieszkowe (przypominające prosaki)

Blizny potrądzikowe to defekt na urodzie, który przysparza osobom nim dotkniętym wiele dyskomfortu. Zwłaszcza u kobiet ma on zdecydowany wpływ na komfort życia.

Do tej pory najbardziej powszechną formą leczenia zmian potrądzikowych były głównie głębokie peelingi, a wśród nich tzw. abrazja mechaniczna, czyli peeling złuszczający polegający na niszczeniu zmian chorobowych, jak i kosmetycznych w miejscu samego naskórka, w naskórku i skórze właściwej.

Obecnie coraz popularniejsza staje się terapia laserem – to zastosowanie dobroczynnych promieni lasera, które wskutek doprowadzenia energii o podwyższonym natężeniu zdolne są dotrzeć do prawie każdej komórki.

Laser wykorzystuje efekt wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią. Rezultat, to zjawiska prowadzące do wzmocnienia i wytwarzania promieniowania.

Laser charakteryzuje się posiadaniem biologicznych właściwości:

– przeciwzapalnych

– kurczących

– przeciwkrwotocznych

– łagodzących ból

Powyższe zdolności wykorzystuje się w laserowym leczeniu blizn potrądzikowych.

Mechanizm usuwania blizn potądzikowych polega na wypełnieniu powstałych na skutek stanu zapalnego ubytków, wygładzeniu powierzchni skóry i poprawie jej jędrności i kolorytu.

Skóra dotknięta bliznami potrądzikowymi z reguły jest mieszana. Odkłada się na jej powierzchni spora ilość martwego naskórka, skóra nie mogąc normalnie oddychać staje się matowa i szaro – biała.

Sam zabieg laserowego leczenia blizn potrądzikowych polega na wprowadzeniu w skórę mikrowiązki energii laserowej o wysokiej koncentracji mocy i równomiernej penetracji. W czasie krótkiego impulsu wprowadzanych jest do skóry kilka mikrowiązek, które budują strefy uszkodzonej tkanki, poprzez naskórek docierają w głąb skóry właściwej. Następuje naturalna reakcja, która objawia się gojeniem i wytwarzaniem kolagenu. W rezultacie tkanka bliznowata zostaje zastąpiona nową, zdrową tkanką. Dochodzi do wypłycenia blizn od środka.

Metody laseroterapii zależne są od rodzaju blizn:

Ftoodmładzanie systemem IPL – stosuje się w leczeniu płytkich blizn potrądzikowych. System IPL działa wybiórczo na daną tkankę wysyłając światło impulsowe, w związku z tym nie dochodzi do uszkodzenia tkanek sąsiednich.

Laser biostymulujący – wiązka światła docierająca do komórki, pobudza ją do zwiększenia przemiany materii i przyśpieszenia regeneracji nowej tkanki. Pobudzając fibroblasty, które są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej, przyśpiesza formowanie się włókien kolagenu. Zwiększa także mikrokrążenie, dzięki czemu skrócony zostaje czas gojenia ran i wchłaniania się obrzęków.

Dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2 – nazywana jest liftingiem laserowym. Ten rodzaj zabiegu najlepsze efekty daje w likwidowaniu blizn potrądzikowych usytuowanych na twarzy. Działanie lasera polega na emitowaniu światła podczerwonego, które podgrzewa tkanki, następnie je przecina lub powoduje ich odparowanie.

Frakcjonowanie fototermolizy z wykorzystaniem lasera fraxel – metoda ta należy do najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych obecnie sposobów usuwania blizn potrądzikowych. Do tego typu zabiegu kwalifikują się wszystkie blizny zanikowe (wklęsłe), drobne wypukłe, bibułkowate cieńkie, przymieszkowe (przypominające prozaki).

Działanie lasera fraxel polega na tworzeniu w obrębie bliznowatej skóry mikrokolumien uszkodzeń termicznych (laser wykonuje w skórze tysiące malutkich głębokich otworków w kształcie stożka, tzw. stref mikrotermalnych), w miejscu których następnie dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu. Rezultatem jest wypchanie ku górze zanikowych dołków i uzyskanie przez to optycznego wygładzenia skóry. Efekty widoczne są od razu.

W przypadku zabiegów bardziej intensywnych mogą pojawić się skutki uboczne w postaci pęcherzy albo czasowych przebarwień (zwłaszcza u pacjentów z ciemniejszą karnacją).

Ważne! Nie należy naświetlać skóry, gdy proces trądzikowy wciąż trwa, a ilość wykwitów ropnych jest spora. W takiej sytuacji najpierw stosuje się leczenie farmakologiczne. Także osoby, które leczone były doustną izotretionoiną z powodu nasilonego trądziku, powinny odczekać 3 miesiące od zakończenia zażywania owego środka, zanim poddadzą się tej formie terapii.

Laseroterapia pozwala na wygładzenie skóry i usunięcie z jej powierzchni martwego naskórka. W skutek zastosowania promieni lasera spalone zostają obumarłe komórki, robiąc tym samym miejsce nowym komórkom, dzięki czemu cera staje się gładka. Dzięki laserowi zlikwidowane zostają także nierówności cery oraz zmiany ropne usytuowane w głębszych warstwach skóry.

Zabieg laseroterapii jest trwały. Jednakże takie czynniki jak słońce, upływ czasu, mają wpływ na intensywność utrzymującego się efektu.

Źródło: D.J. Goldberg „Lasery i światło” t. II, Wydawnictwo Medyczne Urban& Partner, 2009 r, CzytelniaMedyczna.pl

Scroll to Top
Scroll to Top