Black tie

Black tie. Brzmi egzotycznie? Oznacza smoking. Na jakie okazje zakładamy smoking i jakie ma cechy szczególne?

Może się zdawać, że współcześnie jest niezbyt popularnym ubiorem, który został wyparty przez garnitury. To jednak mylne twierdzenie – smoking, czyli strój wieczorowy, zakłada się na eleganckie okazje.

Jest przeznaczony do noszenia podczas oficjalnych gali odbywających się po zmroku. Nie nadaje się na spotkania biznesowe, bo jest półformalny. To jednak doskonały wybór na uroczystości odbywające się po godzinie osiemnastej – wesela, bale. Dobrze prezentuje się również podczas wizyt w teatrze i na koncertach gwiazd muzyki klasycznej lub jazzowej. To strój, który wybiera się na wydarzenia eleganckie, lecz zakładające elementy rozrywkowe.

Smoking – jak wygląda?

Składa się z marynarki oraz spodni w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym, białej kamizelki i koszuli oraz muszki z jedwabiu. Do stroju nie powinno zakładać się krawata – to dodatek, który zdecydowanie tutaj nie pasuje. Nie warto również eksperymentować z kolorystyką – urok garnituru tego typu polega na jego klasycznej elegancji i czarno-białej kolorystyce.

Niezależnie od aktualnych trendów, nie powinniśmy zastanawiać się nad barwnymi marynarkami czy nietuzinkowymi dodatkami – będzie to zaburzało poczucie dobrego gustu. Gdy zakładamy smoking, nasza partnerka powinna mieć na sobie długą suknię wieczorową. Najlepiej, by była również czarna lub granatowa – dzięki temu osoba towarzysząca będzie doskonale prezentowała się u naszego boku. Nie powinna także przesadzać z doborem dodatków – sprawi to, że oboje będziemy wyglądać elegancko i klasycznie. Zbędne upiększenia mogą jedynie zniszczyć ten efekt i sprawiać wrażenie nadmiernego przepychu.

Co do smokingu?

Wszystkie dodatki powinny być czarne: klasyczne buty, skarpetki, spinki do mankietów oraz zegarek na pasku, także w tym kolorze. W kieszonce musimy mieć białą poszetkę, w butonierce – biały lub czerwony goździk. Nie zakładamy paska, ale możemy skorzystać z jedwabnych szelek.

Ważne, byśmy nie zapomnieli, że nie powinniśmy ubierać do smokingu zegarka na bransolecie oraz niedopasowanych kolorystycznie dodatków, które zaprzepaszczą całe nasze starania osiągnięcia eleganckiego wyglądu i zachowania klasycznego stylu. Nie dajmy się też ponieść fantazji i nie decydujmy się na zastąpienie czarnej muchy białą – to powszechny błąd, który sprawia, że smoking przypomina strój kelnera.

Sprawdź ofertę szycia smokingów na: http://pracowniakrawiecka.com

Materiał Partnera

Scroll to Top
Scroll to Top