Strona główna » Blog » Biżuteria z pereł słodkowodnych – piękno na które Cię stać

Biżuteria z pereł słodkowodnych – piękno na które Cię stać

Wiele osób uważa, że prawdziwe, piękne perły są drogie i zakup takiej biżuterii wykracza poza ich możliwości finansowe. Nie zawsze jest to prawdą – perłowy zakup nie musi wcale zrujnować Twojego budżetu. Owszem – cena pereł na ogół odzwierciedla ich piękno i w ogromnej większości przypadków „okazje” cenowe okazują się zakupem najgorszym z możliwych, jednak przy odrobinie wytrwałości możesz znaleźć na rynku perły naprawdę warte uwagi, które mogą stać się przedmiotem zazdrości Twoich znajomych.

Wyjątki od reguły

Jeśli Twój budżet nie pozwala na „szaleństwa”, wcale nie jesteś skazana na imitacje lub perły brzydkie. Podpowiemy Ci jak podejść do zakupu rozsądnie i mądrze wyszukać prawdziwą okazję. Na początek warto wiedzieć co nieco o różnych gatunkach tych pięknych kamieni. Na rynku dostępne są perły dwóch gatunków: słodkowodne (tanie i zazwyczaj nie zachwycające swoją urodą) oraz morskie (rzadkie w naszych sklepach, z reguły dużo piękniejsze, ale również znacznie droższe).  Przeczytaj poprzednie zdanie raz jeszcze i zwróć uwagę na dwa zwroty: „zazwyczaj” oraz „z reguły”. Tu właśnie leży klucz do wyszukania pięknych klejnotów – od reguły zazwyczaj istnieją wyjątki. Cały sekret polega na umiejętności ich znalezienia.

Sekret pięknej biżuterii z pereł

Teraz najważniejsze: co stanowi o pięknie pereł? Które z nich będą wyróżniać się z tłumu i będą najpiękniejszą z Twoich ozdób? Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, choć w przypadku innych kamieni szlachetnych odpowiedź wydaje im się prosta: biżuteria musi błyszczeć. Dlaczego zatem zapominamy o tym przy zakupie biżuterii z pereł? Prawdopodobnie dlatego, że takich, błyszczących pereł nie widzimy w sklepach jubilerskich – są one rzadkie i najczęściej drogie – dobrym połyskiem charakteryzują się bowiem najczęściej perły morskie. „Najczęściej” nie oznacza jednak „zawsze” .

Sklepowe pułapki

Biżuteria z pereł słodkowodnych może również być piękna, choć trzeba przyznać, że jest rzadka i trudno spotkać taką w naszych sklepach jubilerskich, gdzie dominują perły tanie, o słabym połysku, często wręcz matowe – kamienie z najniższej półki. Bywają jednak wyjątki i do poszukiwania takich wyjątków chcemy Cię zachęcić. Tu jednak czeka Cię pułapka – oferta sklepów jubilerskich jest „upiększana” poprzez jej prezentację w gablotach oświetlonych specjalnymi żarówkami, które sztucznie „podbijają” połysk umieszczonych tam przedmiotów. Jak sobie z tym poradzić? Jedynym sposobem jest bezpośrednie porównanie pereł jednych z drugimi, poza gablotą, w jak najbardziej naturalnym świetle – w końcu w takich warunkach będziesz je nosić.

Jak zacząć?

Trudny będzie początek – musisz przecież mieć coś do porównania. Pierwszego zakupu dokonasz zatem trochę „w ciemno”. Pooglądaj wcześniej ofertę wielu sklepów – przyglądaj się perłom i postaraj się znaleźć taki egzemplarz, w którym będziesz widziała możliwie najwyraźniej odbicie otaczających przedmiotów. Przy kolejnych zakupach szukaj już tylko lepszej perły – biżuteria wybierana w ten sposób będzie zawsze udanym zakupem.

Kupujemy biżuterię z pięknych i tanich pereł

No dobrze, a gdzie w tym wszystkim jest niska cena? Tu sekret leży w kształcie pereł. Ich słodkowodna odmiana charakteryzuje się największym bogactwem form – kształt idealnie okrągły jest bardzo rzadki, a przez to najcenniejszy. Jednak nawet nieokrągła perła o dobrym połysku przewyższy swoją urodą tą idealnie kulistą, w której nie zobaczysz pięknych odbić światła. Poszukaj pięknych egzemplarzy o kształcie owalnym, kropli, gruszki lub guzika – wykonana z takich pereł biżuteria, przy doskonałym blasku, przyćmi swoją urodą kamienie okrągłe o połysku słabym. Będzie jednocześnie znacznie tańsza – jeśli jako oprawę wybierzesz srebro, to kolczyki czy zawieszkę z perłami znajdziesz już w cenie kilkudziesięciu czy niewiele ponad stu złotych.

A co z naszyjnikiem?

Czy w dobrej cenie możemy również znaleźć perłowy naszyjnik? Tu niestety musisz przygotować się na nieco większy wydatek, jednak kluczem do dobrego zakupu będzie również wyjątkowy blask. Przy ograniczonym budżecie zrezygnuj z idealnej formy – perły o nieregularnych kształtach lecz pięknym połysku wyglądać będą znacznie szlachetniej niż te doskonale okrągłe o połysku słabym. Idealny kształt jest rzadki dla klejnotów z wód słodkich, w naszyjnikach trudno znaleźć go w ogóle. Zachwyć się jednak urodą tych najbardziej błyszczących – naszyjnik z takimi perłami biżuterię ze słabymi kamieniami, nawet okrągłymi, przyćmi swoim blaskiem.

Zakup przez internet

Tego akurat nie polecamy – w internecie sprzedawane są zazwyczaj perłowe odpady, które nie miałyby szans przy sprzedaży w sklepie. Jeśli koniecznie chcesz kupić biżuterię z pereł w ten sposób, wybierz sprzedawcę, którego możesz odwiedzić osobiście i dokonaj zakupu po obejrzeniu jego oferty. Nie sugeruj się też pozytywnymi komentarzami wystawianymi przez kupujących – większość ludzi nie zna się na perłach i recenzje takie nie mają zbyt wielkiej wartości. Jeśli jednak nie masz możliwości osobistego zakupu, wyszukaj sprzedawcę, który jest profesjonalistą, najlepiej rzeczoznawcą jubilerskim.  Zapytaj go o rekomendacje stowarzyszeń branżowych. I przedyskutuj z nim kwestię jakości zanim dokonasz zakupu.

Kupno pięknej biżuterii z pereł słodkowodnych to nie lada wyzwanie. Ale jeśli uda Ci się znaleźć coś naprawdę wyjątkowego – tego zakupu nie będziesz żałować nigdy.

2017-11-09T11:24:08+00:009 listopada 2017|Biżuteria|