biel zębów

Bielsza biel zębów

Białe zęby od zawsze stanowiły obiekt pożądania. Niestety nie każdy rodzi się z białymi zębami, kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie. Nie oznacza to jednak, że zębów nie da się rozjaśnić, wręcz przeciwnie. W czasach współczesnych istnieje wiele preparatów pomagających w osiągnięciu olśniewającego uśmiechu. Czy wybielanie w domu przyniesie jakiś efekt czy warto lepiej zainwestować w profesjonalne wybielanie u specjalisty?

Wcześniej nie znano budowy zębów i sposoby na ich wybielenie były rozmaite, np. w starożytnym Rzymie zalecano płukać im szczotkować zęby moczem. Szorowano je także solą, popiołem, związkami chloru czy amoniaku, a nawet polerowano pilnikami. A wszystko po to by osiągnąć wymarzoną biel zębów. Obecnie metody są bezpieczniejsze, prostsze i zdecydowanie bardziej przyjemne niż te znane w minionych czasach.

Oprócz uwarunkowań genetycznych, duży wpływ na biel zębów mają pokarmy i napoje, które spożywamy. Kawa, herbata, czerwone wino czy nawet soki warzywne i owocowe wpływają na barwę zębów. Wpływ mają też niektóre przyprawy jak np. kurkuma czy curry oraz niektóre leki, szczególnie te z grupy tetracyklin. Nawet nadmiar fluoru objawia się na zębach brązowymi lub białąwymi plamkami. Jednak największym winowajcom jest nikotyna. Osad po paleniu powstaje bardzo szybko, ma intensywny kolor i ciężko jest go usunąć.

Czy oznacza to, że musimy zrezygnować z przyjemności i ulubionych potraw i napoi? Na szczęście większość osadów, przy regularnej i prawidłowej higienie jamy ustnej, znika po codziennym myciu zębów. Oprócz regularności i właściwej metody szczotkowania duże znaczenie ma rodzaj szczoteczki i innych artykułów do mycia zębów. Od klasycznej szczoteczki skuteczniejsza, dokładniejsza i wygodniejsza jest szczoteczka elektryczna. Pasta do zębów również ma znaczenie. Wśród past wybielających można znaleźć ścierne i wybielające chemicznie. Pasty ścierne doskonale likwidują osady, jednak mogą naruszyć szkliwo i ich częste używanie nie jest bezpieczne dla zębów. Pasty wybielające chemicznie najczęściej do tego celu wykorzystują nadtlenek karbamidu lub wodoru w niskim stężeniu. Są bezpieczne i mogą być używane codziennie, jednak zwykle nie dają spektakularnych rezultatów. Są doskonałym sposobem na utrzymanie bieli zębów po zabiegach wybielania. W codziennej higienie nie wolno także zapomnieć o czyszczeniu trudno dostępnych miejsc i przestrzeni międzyzębowych. Doskonałe do tego celu są nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe czy irygatory dentystyczne. No i oczywiście płyn do płukania ust i opcjonalnie czyszczenie języka (gromadzi się tak dużo bakterii, ale kwestia jego czyszczenia stanowi obiekt sporów wśród dentystów). Warto używać produkty tej samej serii, gdyż są tak skomponowane, by się wzajemnie uzupełniały. Preparaty do wybielania zębów poniżej ich naturalnego kolorytu, dostępne na rynku, może i są tanie (szczególnie w porównaniu z ceną wybielania w gabinecie stomatologicznym), jednak mało skuteczne. Niestety, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2012 r.  (Dz. U. poz. 1185), większość skutecznie wybielających preparatów można obecnie zakupić jedynie u stomatologa. Stąd wyższa ich cena. Jednak wybielanie pod okiem stomatologa jest dużo bezpieczniejsze i niweluje ryzyko efektów ubocznych. Do nas więc należy decyzja czy wybielać zęby w domu czy u dentysty.

141621043038865200

Scroll to Top
Scroll to Top