Biały Dzień – święta (chyba) mało znane

Niektórzy to się mają fajnie. I mają więcej okazji do świętowania i okazywania swych uczuć. Słodkiego okazywania. W Azji taką okazją jest Biały Dzień, który przypada właśnie dzisiaj, 14 marca.

Biały Dzień obchodzony jest od 1978 r. w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. To swego rodzaju „odwrócone” Walentynki (nieprzypadkowa wypada dokładnie miesiąc po święcie zakochanych). Jaka tu różnica? Otóż według japońskiego obyczaju, w Walentynki kobiety dają prezenty mężczyznom, natomiast w Biały Dzień mężczyźni obdarowują swoje ukochane.

Jest to nie tylko święto miłości, ale i słodkości. Pomysłodawcą ustanowienia Białego Dnia była bowiem… Ogólnokrajowa Spółdzielnia Przemysłu Cukierniczego! Jak to wśród cukierników i miłośników łakoci bywa, początkowo najpopularniejszym prezentem były tzw. pianki. Stąd też pierwotna nazwa święta – Dzień Pianek (ang. Marshmallow Day). Z czasem upowszechniły się bardziej kobiece prezenty, jak kwiaty, biżuteria, bielizna i zmienioną oficjalnie nazwę na aktualnie obowiązującą – Biały Dzień.

Co prawda, u nas święto to nie jest obchodzone, ale chyba możemy, drodzy Panowie, i bez oficjalnego wpisu w kalendarzu obdarować dziś czymś pięknym i słodkim nasze Panie?

Zobacz w naszym serwisie również inne święta, mniej lub bardziej popularne.

aka

źródło: Wikipedia.pl, Japoland

Podziel się wiadomością:

Polecamy również