Baretki strażackie – jak nosić?

Poszanowanie munduru, a także dbałość o jego nienaganny wygląd stanowią jeden z podstawowych obowiązków członków Ochotniczej Straży Pożarnej. O ile kwestia dotycząca utrzymania jego w czystości nie stanowi problemu, o tyle wątpliwości – przynajmniej na początku – mogą budzić baretki strażackie. Jak nosić, aby nie popełnić błędu?

Co to w ogóle jest?

Zanim jednak przybliżymy sobie technikę ich noszenia, warto uzmysłowić – szczególnie tym niewtajemniczonym – ich istotę. A więc, mianem baretek nazywamy wąski pasek wstążki noszony na mundurze, w zastępstwie za pełną odznakę. Jej kolorystyka powinna być taka sama, jak kolorystyka wstążki odznaczenia, jaka jest zastępowana. Jednak nie tylko barwa ma znaczenie, ale również wymiary. A dokładniej mówiąc – szerokość. Musi być równa szerokości wstążki danego odznaczenia. Co więcej, w polskim prawie znajdziemy więcej adnotacji dotyczących jej wyglądu. Długość musi wynosić osiem milimetrów i powinna być nakładana na podkładkę z sukna koloru czarnego. A ta musi być dłuższa i szersza o dwa milimetry od baretki strażackiej.

Po bliższym zapoznaniu z istotą odznaczenia, można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest przedstawienie prawidłowego sposobu noszenia. Generalnie zasada jest prosta: sięgamy po nią w tych sytuacjach, w których nie ma obowiązku zakładania odznaczeń. Zawsze po lewej stronie piersi. Nie bez znaczenia pozostaje miejsce jej przypięcia. A to uwarunkowane jest kolejnością przewidzianą dla orderów, odznaczeń i medali noszonych w zastępstwie. Hierarchia umiejscowienia na mundurze jest ściśle określona kierunkiem przypinania, który zawsze przebiega od prawej do lewej strony. Rodzić się może pytanie, jak nosić baretki strażackie o tej samej randze? W takiej sytuacji kluczowym aspektem jest kolejność otrzymania danego odznaczenia. W przypadku posiadania kilku klas tego samego wyróżnienia, zakłada się baretkę najwyższego stopnia (mając medal brązowy, srebrny i złoty, tylko ten ostatni powinien znaleźć się na mundurze).

Baretki strażackie – jak nosić na mundurze?

Będąc w posiadaniu kilku baretek, problemem może być pomieszczenie ich na klapie munduru. Na szczęście również tego typu sytuacje są formalnie sprecyzowane. Przepisy bowiem mówią, że w jednym poziomym rzędzie umieszcza się nie więcej niż cztery odznaczenia. Gdyby jednak okazało się, że klapa munduru zakrywa pierwszą baretkę, wówczas przypina się tylko trzy wyróżnienia.

Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem będzie wam znacznie łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie:baretki strażackie – jak nosić. W razie wszelkich wątpliwości warto poszukać informacji na ten temat w tym również w internecie.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również