zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Babka dobra na gardło

Babka dobra na gardło

Jest starą rośliną leczniczą, znaną w Chinach od 3 tysięcy lat. Stosowano ją wówczas jako środek wykrztuśny, moczopędny, przeciwkrwotoczny i leczący bezpłodność, a także w chorobach zakaźnych.

Starożytna grecka i rzymska medycyna uważała babkę lancetowatą za lek na 24 choroby i zalecała jej nasiona przy czerwonce, a także na kaszel i lepsze gojenie ran. Znana też była w Persji i Arabii. Litwini mieszali świeży sok z babki z winem, sporządzając w ten sposób lek na krwotoki wewnętrzne.

W naszej ludowej medycynie babka znana była jako lek działający na wszystkie błony śluzowe i środek czyszczący krew.

W dawnej Polsce świeży „zastrugany korzeń” babki wkładano do ucha przeciw bólom zębów i wyjmowano dopiero wtedy, gdy zczerniał. Liście utarte z białkiem przykładano na miejsce po ukąszeniu żmii. Zmiażdżone świeże liście wymieszane ze smalcem, solą i miękiszem chleba przykładano na wrzody. Na kolkę brzuszną robiono okłady z ciepłych rozgotowanych liści.

Babka jest środkiem przeciwzapalnym, wykrztuśnym, używanym w stanach zapalnych błon śluzowych, nieżytach przewodu pokarmowego, w chorobie wrzodowej, nieżytach dróg oddechowych, przy zapaleniu spojówek oraz w chorobach skórnych przy ranach, czyrakach, oparzeniach i zapaleniach skóry.

Świeże liście babki lub wyciśnięty z nich sok można przykładać w mieszaninie z miodem (lub bez niego) na stany zapalne skóry i użądlenia.

Do okładów, przemywań i płukanek sporządza się odwar z łyżki rozdrobnionych suchych liści na szklankę wody. Odwar taki można również pić po pół szklanki dwa razy dziennie. Do przemywania oczu rozcieńcza się go przegotowaną wodą w proporcji 1:1.

Dla szybszego gojenia się bolesnych otarć stóp można przykładać świeże liście babki.

Przy cerze tłustej, ze skłonnością do trądziku, można stosować płyn do zmywania twarzy z naparu przygotowanego z 25 g liści babki zalanych szklanką wrzątku, a po odsączeniu wymieszanego ze szklanką rozcieńczonego alkoholu.

Na miejsca po użądleniu przez owady można przykładać świeże liście babki, które działają gojąco oraz likwidują swędzenie i obrzęk.

2018-03-14T11:10:25+01:004 czerwca 2011|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: