zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Atrakcje Vienna Art Week

Atrakcje Vienna Art Week

Największy wiedeński festiwal sztuki – Vienna Art Week właśnie się rozpoczął. Sztuka w kontekście zasobów pamięci i wiedzy jest przez cały listopadowy tydzień, od 19. do 25. listopada 2012r., istotą licznych wydarzeń kulturalno-artystycznych w austriackiej stolicy.

Vienna Art Week to zainicjowane przez znany wiedeński dom aukcyjny Dorotheum, a przygotowane przez Wiedeński Klaster Sztuki spojrzenie na artystyczne, muzealne i instytucjonalne punkty wspólne, które podejmują temat sztuki. Specjalne wystawy przygotowano m.in. w Albertinie, Muzeum Zygmunta Freuda, Thyssen-Bornemisza Art Contemporary – Augarten, BAWAG Contemporary, Kunsthalle, Dorotheum, Muzeum MUSA, muzeum mumok, Leopold Muzeum, Künstlerhaus, Muzeum Historii Sztuki i 21er Haus.

Na szczególną uwagę zasługuje międzynarodowa wystawa grupowa w byłym urzędzie pocztowym monarchii cesarsko-królewskiej przy Börseplatz 1 pod tytułem „Predicting Memories“. Tak samo brzmi motto tegorocznej edycji festiwalu. Wystawa proponuje przegląd koncepcji wspomnień w sztuce współczesnej m.in. w oparciu o dzieła chińskiego artysty i architekta Ai Weiwei i kanadyjskiego artysty Terenca Gowera.

W Wiedniu spotykają się już po raz ósmy międzynarodowi eksperci ze świata sztuki – dyrektorzy muzeów, kuratorzy, kolekcjonerzy, krytycy, artyści oraz fani sztuki – aby wymienić się doświadczeniem związanym z aktualnymi trendami i kierunkami rozwoju sztuki oraz aby uczestniczyć w dyskusji na główny temat festiwalu „Predicting Memories“. Wiedeńskie instytucje kultury, muzea, liczne inicjatywy artystyczne, prywatne instytucje kulturalne promujące sztukę współczesną zaskakują bogatą ofertą paneli dyskusyjnych, wykładów, rozmów z artystami, nowych wystaw, instalacji, różnego typu interwencji artystycznych oraz performances.

W ramach festiwalu Vienna Art Week 2012 odbędzie się również druga edycja tzw. Weekendu Galerii (Gallery Weekend). W dniach 23. – 25. listopad 2012 kuratorzy oprowadzać będą zainteresowanych po wybranych wiedeńskich galeriach sztuki. Przygotowany program na nadchodzący weekend obejmuje siedem różnych tras zwiedzania oczywiście wraz z przewodnikiem.

Całkowicie nowym punktem programu wiedeńskiego Art Week jest OPEN STUDIO DAY. Wszyscy miłośnicy sztuki będą mieli jedyną okazję aby w sobotę, 24. listopada 2012 w godz. od 12.00-tej do 17.00- tej poznać proces współczesnego tworzenia sztuki od strony kulis. Około 70- artystów i artystek zaprasza bowiem w sobotnie popołudnie do swoich atelier.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.viennartweek.at oraz www.viennagalleryweekend.com

VIENNA ART WEEK 2012, Foto: Gastonmaq


VIENNA ART WEEK 2012 Martin Böhm, dyrektor Dorotheum i Robert Punkenhofer, dyrektor artystyczny, VIENNA ART WEEK © Klemens Horvath

 

2018-03-14T08:48:42+01:0021 listopada 2012|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: