Aromaterapia olejkiem kminkowym

Przez jednych nielubiany, z mozołem wybierany z chleba i wszelkiego rodzaju obwarzanków i precelków, przez innych zaś niemal uwielbiany, dodawany nie tylko do pieczywa, ale i do wielu gotowanych i surowych potraw, na lepsze trawienie i lepszy smak np. do kapusty, serów, zup, sosów i sałatek. Kminek, ta niepozorna przyprawa znana każdemu od dzieciństwa, posiada wyrazisty, odświeżający aromat i wspaniałe właściwości terapeutyczne. Uprawia się ją w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Te maleńkie ziarenka od wieku uważane były przez medycynę ludową za przyprawę, środek aromatyzujący i leczniczy w schorzeniach gastrycznych, a nawet zwiększający wydzielanie mleka u karmiących matek. Działa przeciwskurczowo, polepsza trawienie, jest środkiem wiatropędnym, likwidującym wzdęcia i kolki. Kminek odświeża oddech, wpływa korzystnie na apetyt, łagodzi dolegliwości menstruacyjne. Przy schorzeniach woreczka żółciowego zaleca się żucie codziennie po kilka ziaren kminku. Ma właściwości moczopędne i wykrztuśne. Jest składnikiem wielu herbatek ziołowych, a także likierów.

W aromaterapii z powodzeniem wykorzystywany jest olejek kminkowy. Stosuje się go przede wszystkim do masażu, kąpieli, kompresów i inhalacji. Pomaga przy problemach gastrycznych, ma działanie lekko pobudzające oraz moczo- i żółciopędne, uważany jest również za łagodny afrodyzjak.

Przy zmęczeniu, ale i przy wzdęciach czy niestrawności, a także cellulite i otyłości z użyciem tego olejku wykonuje się delikatne masaże. Do zabiegu wykorzystuje się wówczas 2 krople olejku kminkowego rozpuszczone w łyżce oleju z winogron. Doskonałe efekty daje również kąpiel aromaterapeutyczna. Do wanny z ciepłą wodą należy wlać 2 krople olejku. Taki zabieg stosowany jest także przy problemach gastrycznych, dróg moczowych, zaburzeniach w gospodarce płynami i depresjach. W apatii i znużeniu może nam pomóc inhalacja z użyciem kominka aromaterapeutycznego. Ze względu na siłę oddziaływania olejku kminkowego do kominka wkrapiamy nie więcej niż 2 krople olejku.

We wszystkich wymienionych zabiegach stosowany jest olejek kminkowy samodzielnie lub wraz z innymi odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi. Należy jednak pamiętać, by używać substancji tylko najwyższej jakości pozbawionych dodatków syntetycznych. Na rynku znajdziemy polecane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, w pełni naturalne olejki eteryczne marki Dr Beta. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta mogą nie tylko pielęgnować, ale i leczyć. Zabiegi z użyciem olejku kminkowego to jedna z propozycji kuracji aromaterapeutycznych, które są nie tylko niezwykle skuteczne, ale i łatwe w przygotowaniu. Zabiegi możemy przeprowadzać samodzielnie, dlatego warto by olejek ten zawsze gościł w naszej domowej apteczce.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Dr Beta, Olejek kminkowy

LITERATURA
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010
Monika Dreykorn, Monika Judä, Christina Zacker, Dawna wiedza odkryta na nowo, Warszawa 2010[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top