Archeolodzy odkryli średniowieczne biustonosze!

Historia biustonoszy z miseczkami – jednego z najbardziej charakterystycznych elementów kobiecego stroju – była aż do teraz zaskakująco krótka. Pierwsze pojawiły się bowiem dopiero w drugiej połowie XIX w. w USA i we Francji. Biustonosze były wówczas tak nowatorskim pomysłem, że nawet rejestrowano je w urzędach patentowych. Znalezisko dokonane przez archeologów w zamku Lengberg w Austrii jasno pokazuje, że XIX-wieczne biustonosze nie były jednak aż tak bardzo nowatorskie.

Archeolodzy w jednym z pokojów na drugim piętrze natrafili na wypełnioną różnymi śmieciami przestrzeń zwaną przez architektów pachą sklepienia. Wypełnisko tworzyły gałęzie, trawy, drewno, skóra (głównie w postaci butów) i tekstylia.

Wśród ogromnego zbioru 2700 tkanin (kompletnych części garderoby, jak i ich fragmentów) badacze znaleźli również cztery zdobione lniane biustonosze, które prezentują trzy różne typy. Dwa biustonosze są połączone z krótkimi koszulkami bez rękawów. Pozostałe dwa zdecydowanie bardziej przypominają współczesne biustonosze z miseczkami.

Historia budynku wskazywała, że pachę wypełniono pod koniec XV w., gdy budowano drugie piętro. Zdaniem badaczy śmieci miały służyć jako izolacja, albo ułatwić wyrównanie podłogi.

Prowadząca badania archeolog Beatrix Nutz podkreśla, że dotąd nie było żadnych dowodów na istnienie biustonoszy z miseczkami przed XIX w. Dlatego też archeolodzy określając wiek zabytków nie zadowolili się samym ich znalezieniem w przestrzeni zamurowanej najpewniej w XV w. Przeprowadzili również datowania radiowęglowe próbek pobranych z dwóch biustonoszy, a także z trzech innych ubrań. Ich wyniki potwierdziły średniowieczne pochodzenie znalezionych tkanin.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Częściowo zachowany średniowieczny biustonosz z zamku Lengberg po prawej. Z lewej bardzo podobny wyrób z lat 50. XX w. Fot. B. Nutz

źródło: inf.pras. uniwersytetu w Innsbrucku.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top