Apteki internetowe a leki na receptę

Strona główna » Blog » Apteki internetowe a leki na receptę

Apteki internetowe a leki na receptę

Coraz chętniej wiele towarów nabywamy za pośrednictwem sieci, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Tak samo jest w przypadków leków. Coraz większa liczba osób decyduje się na zamawianie różnego rodzaju medykamentów właśnie przez Internet, gdyż leki w aptekach internetowych są tańsze średnio o około dziesięć – piętnaście procent niż w aptekach tradycyjnych.

Dzisiaj praktycznie każda apteka internetowa jest nam w stanie zaoferować bardzo szeroki wybór różnego rodzaju środków leczniczych oraz suplementów diety. Jak się jednak okazuje, w tego typu aptekach nie można nabywać leków przepisywanych na receptę i jest to związane przede wszystkim z przepisami prawa farmaceutycznego. Chociaż handel za pośrednictwem sieci na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo się rozwinął, to jednak taki zapis powstał w głównej mierze w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

pills containersOczywiście są kraje, które zezwalają na zakup leków na receptę za pośrednictwem aptek internetowych. Tak jest chociażby w Niemczech, Holandii oraz w Wielkiej Brytanii. W tych państwach bez żadnych przeszkód można nabywać preparaty przepisywane na receptę właściwie bez wychodzenia z domu.

W Polsce nie jest dopuszczona sprzedaż medykamentów na receptę za pośrednictwem sieci. Istnieją jednak takie apteki internetowe, które dają pacjentom możliwość realizowania wypisywanych przez lekarzy recept, a to dzięki oddziałom stacjonarnym. W takim punkcie wystarczy zgłosić się z receptą, by móc nabyć lek tańszy o około dziesięć procent. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że należy osobiście dostarczyć receptę do placówki, co oznacza, że nie może zostać ona zeskanowana i przysłana pocztą elektroniczną.

Rynek leków w aptekach działających za pośrednictwem sieci z roku na rok wzrasta, ale tak naprawdę wciąż sprzedaż elektroniczna stanowi zaledwie nieduży ułamek całego obrotu medykamentami. O wiele większy obrót wciąż jest odnotowywany przez apteki tradycyjne.

2018-03-14T08:00:25+00:0029 sierpnia 2013|Zdrowie|