Michała Massy Mąsiora

Antyportrety Michała Massy Mąsiora

„Antyportrety” – wystawa fotografii artystycznej Michała Massy Mąsiora, będzie jednym z głównych punktów programu Cracow Fashion Week (9-17 marca) w dziedzinie fotografii. W ramach ekspozycji zobaczymy serię zdjęć, które pokazują, jak pojemnym pojęciem jest pokazywanie ludzkiego ciała i jego ekspresji.

Wernisaż: 15.03, godz. 19, MAG Gallery, Kraków. Krakowski tydzień mody organizują Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkoła Kreatywnej Fotografii we współpracy z miastem Kraków.

Wystawę tworzy kilkanaście prac wyjętych z edytoriali dla magazynów Leica S Magazin, Lounge i Unique. Te osobiste zdjęcia są dla Massy nie tyle pracą, co poszukiwaniem innego wymiaru fotografii mody. Podchodzi do niej w sposób buntowniczy, czego dowodem jest tytuł „Antyportrety”. W kadrach zamiast sztampowego piękna odnajdziemy wiele cieni, nieostrości i zasłaniania twarzy.

Helmut Newton powiedział kiedyś, że perfekcyjne zdjęcie mody, to takie, które nie wygląda na zdjęcie mody. To może być kadr z filmu, przypadkowe zdjęcie reporterskie, ale nie zdjęcie mody. Bardzo spodobało mi się to stwierdzenie. Zaczęło nabierać dla mnie znaczenia wraz z nabywaniem coraz większego doświadczenia. W fotografii uwielbiam ciemność i nieoczywistość. Idealne zdjęcie to takie, które zapada w pamięć na dłużej. Wiele razy oglądałem zdjęcia, które zapadały mi w pamięć bez konkretnego powodu. Nie rozumiałem co sprawiło, że wbiły się w moją pamięć na długo. Chciałbym, żeby choć jedna fotografia z Antyportretów mogła zostać w ten sposób zapamiętana” – mówi Michał Massa Mąsior, który jest również wykładowcą Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie.

Bohaterowie Massy nie mówią po prostu „jestem piękna/y”, nie starają się nas uwieść jak tanie linie lotnicze, lecz otwierają drzwi do równoległego świata. Pojedyncze kadry można długo studiować, wymyślać do nich długie opowieści, poruszając synapsami imaginacji. Wywrotowe kadrowanie, nieoczywiste smugi światła, drapieżna mimika bohaterów – wszystko jest tu anty, buntuje się przeciwko masowej (ale nie Massowej) unifikacji stylu i życia, która stała się znakiem rozpoznawczym ostatniej dekady”, czytamy w opisie kuratorskim autorstwa Rafała Stanowskiego.

Cracow Fashion Week to kilkadziesiąt wydarzeń związanych z modą, które odbędą się od 9 do 17 marca w Krakowie. W programie znajdują się wystawy fotografii, pokazy mody, warsztaty i wykłady osobowości świata fashion. Większość wydarzeń jest otwarta dla publiczności i bezpłatna. Program: www.cracowfashionweek.com.

Partnerzy wystawy:

Ilford, Leica, Szkoła Kreatywnej Fotografii, Lounge, Unique Agency

Program Cracow Fashion Week 2019

www.cracowfashionweek.com

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Organizatorzy Cracow Fashion Week 2019:

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Reklamex, Krakowskie Szkoły Artystyczne, Szkoła Kreatywnej Fotografii

Partnerzy Generalni:

AliExpress, Galeria Kazimierz, ICE Kraków Congress Center

Partnerzy Strategiczni:

Hotel Niebieski, Radisson Blu, Park Inn by Radisson, Hotel Indigo

Partnerzy:

4F, Husqvarna, Ariadna

Partnerzy medialni:

Elle, Elle Man, Fashion Magazine, Fashion Post, Not Just A Label, Chilli Zet, DYKF, Lounge, F5, TVP3 Kraków, Dziennik Polski, U Fashon, michalzaczynski.com, harelblog.pl, Fashion Biznes, Karnet, Tuba, Fashion Business, Moda Męska, krakow.pl

Partnerzy merytoryczni:

Fashion Revolution, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fairtrade Polska, Clean Clothes

Partnerzy organizacyjni:

Fashionclash Maastricht, Arts Thread London, European Fashion Union, Trieste Photodays, Belgrad Photomonth, Nowohuckie Centrum Kultury, Slow Fashion Cafe, Forum Przestrzenie, BlackBaloon, Styly, Koneser, Bielenda, Pasmanteria Krakowska

Michała Massy Mąsiora

Podziel się wiadomością:

Polecamy również