Anne-Sophie MUTTER

Anne-Sophie Mutter w Filharmonii Narodowej

Już 25 stycznia o godz. 19:30 wyjątkowo uroczysta inauguracja Roku Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej z udziałem wielkiej gwiazdy światowych estrad – Anne-Sophie Mutter oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Partner koncertu: Ambasador Republiki Federalnej Niemiec – Rüdiger Freiherr von Fritsch

ANNE-SOPHIE MUTTER
Kiedy usłyszałem ją po raz pierwszy grającą mój „Łańcuch II”, było to dla mnie jedynym w swoim rodzaju, niezapomnianym doświadczeniem. Nie mogłem marzyć o takim brzmieniu i o takiej interpretacji mojej muzyki skrzypcowej. Wspominanie jej gry zawsze towarzyszy myśleniu o moich przyszłych utworach na skrzypce. Jestem jej za to ogromnie wdzięczny… (W. Lutosławski)

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII NARODOWEJ
Antoni WIT – dyrygent
Anne-Sophie MUTTER – skrzypce

Paweł SZYMAŃSKI – Sostenuto (utwór pisany na zamówienie Filharmonii Narodowej)
Witold LUTOSŁAWSKI – III Symfonia
Witold LUTOSŁAWSKI – Partita, Interludium, Łańcuch II

Ceny biletów: 230, 210, 150, 130, 90 zł
Sprzedaż biletów od 1 paździenika 2012 (50% zniżka tylko dla emerytów)

Zobacz również: Szczegółowy program obchodów Roku Lutosławskiego

Anne-Sophie MUTTER

Na 13-letnią Anne-Sophie Mutter zwrócił uwagę w 1976 roku sam Herbert von Karajan i zaprosił ją do gry z prowadzoną przez siebie orkiestrą Filharmoników Berlińskich. W 1977 zadebiutowała na festiwalu w Salzburgu z Angielską Orkiestrą Kameralną pod batutą Daniela Barenboima. Rok później Mutter nagrała z orkiestrą Berliner Philharmoniker pod kierownictwem Karajana dwa koncerty skrzypcowe Mozarta (trzeci i piąty). Od tego czasu występowała z wszystkimi najwybitniejszymi orkiestrami świata. Jest adresatką licznych dedykacji kompozytorskich, a jednym z pierwszych twórców, którzy dedykowali jej swoje utwory był Witold Lutosławski. Była pierwszą wykonawczynią Łańcucha II oraz Partity (oba utwory usłyszymy na koncercie 25 stycznia). Ponadto pisali dla niej m.in.: Krzysztof Penderecki, Henri Dutilleux, Sofia Gubajdulina, Wolfgang Rihm. Żadna inna żyjąca skrzypaczka – pisał recenzent „Chicago Tribune” – nie zrobiła tak wiele dla wzbogacenia repertuaru skrzypcowego ostatnich dekad XX wieku. Otrzymała wiele nagród muzycznych, w tym kilkukrotnie nagrodę Grammy. Gra na skrzypcach Stradivariusa (Emiliani z 1703 i Lord Dunn-Raven z 1710).

Antoni Wit - fot. J.Multarzyński Anne-Sophie MUTTER

Scroll to Top
Scroll to Top