Anna Szprynger na paryskich salonach

Strona główna » Blog » Anna Szprynger na paryskich salonach

Anna Szprynger na paryskich salonach

Dzieła najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji zebrane w jednym miejscu, a wśród nich prace Polki – Anny Szprynger. Trwa 67. edycja Salon Réalités Nouvelles w Paryżu.

Historia SalonRéalités Nouvelles sięga początków lat 40., kiedy to odbyła się pierwsza wystawa zorganizowana przez czwórkę artystów: Roberta i Sonię Delaunay, Nelly van Doesburg oraz Fredo Sidesa w paryskiej galerii Charpentier.

Przez wiele lat Salon skupiał artystów uprawiających abstrakcję geometryczną (od końca lat 50. statut dopuszcza także abstrakcję niegeometryczną), a z czasem zaczął wydawać wzorowany na przedwojennym almanachu „Abstraction-Création” rocznik „Réalités Nouvelles”. Swoje prace w ramach salonu pokazywał między innymi Jean Arp.

Od lat coroczne wystawy obrazów, rzeźb, fotografii i instalacji najwybitniejszych artystów związanych z nurtem abstrakcyjnym odbywają się w Parc Floral de Paris. W trakcie tegorocznej, 67. edycji Salon Réalités Nouvelles, będziemy można podziwiać prace ponad 400 twórców. Po raz pierwszy do udziału w Salonie zaproszono artystów z Serbii, Chin i Ameryki.

Wśród nielicznych twórców z Polski warto wymienić Annę Szprygner – niezwykle zdolną, młodą artystkę, reprezentowaną przez Dom Aukcyjny Abbey House. Obrazy „Pani Kreski”, jak bywa z sympatią nazywana przez dziennikarzy Szprynger, to wspaniałe przykłady abstrakcjonizmu geometrycznego. Są minimalistyczne, ale jednocześnie bardzo wyraziste i łatwo rozpoznawalne. Artystka często inspiruje się architekturą i pejzażem, czego przykładem są cykle „Bio” i „Geo” – bardzo świadome i konsekwentnie zrealizowane, bazujące na czarno-białych strukturach kresek, malowanych najcieńszym pędzlem.

Zgodnie ze słowami kuratora Salon Réalités Nouvelles, Oliviera Di Pizio, głównym celem prezentacji tak wielu artystów w jednym miejscu jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i refleksji. Konfrontacja z innymi twórcami, kolekcjonerami i ponad 12 tysięczną publicznością, która co roku odwiedza Salon, jest niezwykle potrzebna, szczególnie młodym artystom, którzy dopiero wkraczają na rynek sztuki.

Anna-Szprynger_80x80cm_sans-titre_acrylique-sur-toile_2012

SalonRéalités Nouvelles 2013

22 – 29 września

Parc Floral de Paris

Więcej na: www.realitesnouvelles.org

2018-03-14T07:58:57+00:0024 września 2013|Kultura|