zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Andrzejkowe wróżby

Andrzejkowe wróżby

Andrzejki to stara tradycja, sięgająca zamierzchłych czasów. To właśnie w ten wieczór młode panny wróżyły sobie, kto zostanie ich przyszłym małżonkiem. W dzisiejszych czasach Andrzejki to okazja do spotkań ze znajomymi i gier towarzyskich. Dlatego też warto zapewnić im solidną porcję andrzejkowej rozrywki.

Najważniejszym i najbardziej popularnym elementem Andrzejek są wróżby. Jedną z najbardziej popularnych jest jak wiadomo lanie wosku i wróżby z kart. Dlatego zawczasu należy przygotować klucz, miednicę z wodą, oraz świece. Warto jednak zaskoczyć gości czymś, czego jeszcze nie znają. Przykładem może być wróżba z wykorzystaniem trzech talerzy: pod każdym kładziemy jeden przedmiot: obrączkę, różaniec i liść. Talerze „tasujemy”, a wybrana osoba losuje. Obrączka oznacza rychłe zamążpójście, liść długotrwałe panieństwo, a różaniec pójście do klasztoru.

Warto także pamiętać o wróżeniu z fusów, najlepiej z liściastej herbaty. Każda z osób chcących wziąć udział w zabawie dostaje filiżankę ciepłego naparu. Wypijając ją, pozostawia tyle płynu, by leciutko zakryć zgromadzone na dnie liście. Trzymając filiżankę w lewej ręce należy trzykrotnie zakręcić nią w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie filiżankę odwracamy i kładziemy na spodku, czekając aż wycieknie nadmiar płynu. Wówczas ponownie odwracamy filiżankę i przystępujemy do odczytywania wróżby. Wystarczy znaleźć wśród fusów charakterystyczne kształty oraz dokonać ich interpretacji. Oto niektóre znaczenia: anioł – dobra wiadomość, dom – bezpieczeństwo, ryba – pieniądze, statek- podróż, kwiaty – szczęście.

Wróżyć można także z kart, W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się imprezy Andrzejkowe, wzorowane na amerykańskim Halloween. Można więc połączyć obie tradycje organizując przebieraną imprezę z wróżbami. Niech na naszym stole dominują specjały nie odbiegające klimatem od całego przyjęcia. Dyniowe babeczki, kolorowe słodycze w kształcie np. szkieletów, doskonale będą współgrać z atmosferą.

Gościom do picia można zaproponować także np. pysznego drinka o nazwie Drakula, którego przygotowuje się w bardzo prosty sposób:

• 40 ml Extra Żytniej
• 65 ml soku pomidorowego
• kostki lodu
• sól, pieprz, tabasco

Do krótkiej szklanki wrzucamy lód, wlewamy wódkę i sok. Koktajl doprawiamy solą, pieprzem i odrobiną tabasco. W ten sposób spreparowany napój stanie się gwiazdą każdej imprezy.

Autor(ka): skowronekhc

2018-03-14T10:17:02+01:0027 listopada 2011|Psyche, Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: