Strona główna » Blog » Anda Rottenberg – pierwsza kobieta uhonorowana Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora

Anda Rottenberg – pierwsza kobieta uhonorowana Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora

Anda Rottenberg, ceniona historyk sztuki, krytyk, kuratorka wystaw oraz popularyzatorka sztuki współczesnej, jako pierwsza kobieta została uhonorowana przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora.

Laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora otrzymała to zaszczytne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w działalności badawczej, wystawienniczej, społecznej oraz animacji kultury, dotyczące polskiej i światowej sztuki ostatnich dekad XX i początku XXI wieku. Kapituła pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda doceniła Andę Rottenberg za jej działalność związaną z popularyzacją polskiej sztuki współczesnej, a przede wszystkim za wydobycie całej jej artystycznej i intelektualnej złożoności oraz związków z polskim i europejskim dziedzictwem kulturowym. Najlepszym tego odzwierciedleniem są organizowane przez nią wystawy, w których w sposób nowatorski łączy dzieło sztuki z przestrzenią ekspozycyjną. Ponadto Kapituła, przyznając Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora, podkreśliła zasługi Andy Rottenberg w promowaniu polskich artystów, szczególnie młodych, dopiero rozpoczynających karierę.

Anda Rottenberg znana jest z promowania pozytywnego wizerunku feminizmu i jego historii, a także z wielu niezwykle wyrazistych, często osobistych wypowiedzi. W okresie, gdy była dyrektorką warszawskiej Galerii Zachęta, przyczyniła się do wypromowania artystek.in. Katarzyny Kozyry czy Aliny Szapocznikow. Anda Rottenberg odnosi sukcesy na polu, które historycznie zdominowane jest przez mężczyzn – najbardziej znani Polscy artyści współcześni, ale też historycy sztuki, to głównie mężczyźni. Wyjątkowe osiągniecia Andy Rottenberg, uhonorowane wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora, promują kobiety w świecie sztuki. Jej dokonania można podsumować cytatem: Feminizm siły wychodzi z założenia, że kobiety potrafią wykorzystać swoją energię i wygrywać. Zakłada, że kobiety nie muszą być ani lepsze, ani gorsze od mężczyzn, a na pewno nie muszą być takie same. (Naomi Wolf).

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego i jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w kraju w tej dziedzinie. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbyła się 13 lutego w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Tegoroczna Laureatka otrzymała to prestiżowe wyróżnienie z rąk Sławomira S. Sikory, prezesa Zarządu Citi Handlowy.

Anda Rottenberg laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Anda Rottenberg laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Anda Rottenberg laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora_Anda Rottenberg laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Anda Rottenberg laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora_Anda Rottenberg laureatka XIV edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Anda Rottenberg jest historykiem sztuki, krytykiem i kuratorką wystaw. W swojej działalności połączyła prace naukową w zakresie badań nad polską sztuką współczesną, analizę polskiej sztuki współczesnej w tym obszerne publikacje drukowane w Polsce i kilkunastu językach na świecie z działalnością dydaktyczną –to zdanie jest dla mnie nie zrozumiałe – obecnie wykłada na Wydziale Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureatka tegorocznej Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora była też kuratorką wielu polskich i międzynarodowych wystaw, prezentowanych w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Tallinie, Bukareszcie, Belgradzie, Moskwie czy Berlinie. Była też kuratorką polskiego udziału w międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji, w Stambule, Sao Paulo, a także kuratorką działu Europy Środkowo Wschodniej na Biennale w Kwangju w Korei Południowej, organizatorką festiwalu polskiej kultury w Brazylii (Sao Paulo, Rio de Janeiro, 2002) oraz wielu międzynarodowych kongresów. Jest współzałożycielską Fundacji EGIT, Soros Center of Contemporary Art – Polska oraz Fundacji Instytut Promocji Sztuki. Szerokim gremiom znana jest szczególnie jako wieloletnia dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej – „Zachęta” w Warszawie. Pełniła też funkcję konsultantki Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Przewodniczącej Rady Programowej i dyrektorki programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Aktualnie jest członkinią Rady tego Muzeum, Rady Muzeum.
2018-03-14T08:29:23+00:0015 lutego 2013|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: