Strona główna » Blog » Amerykański Teatr Tańca po raz pierwszy w Polsce!

Amerykański Teatr Tańca po raz pierwszy w Polsce!

Słynny obraz „Revelations” w choreografii Alvina Aileya zaprezentuje zespół Ailey II podczas jedynego występu w Polsce, 25 maja w Sali Kongresowej w Warszawie. Ailey II to jedna z najlepszych grup baletowych na świecie, wywodząca się z amerykańskiej organizacji muzycznej Alvin Ailey American Dance Theatre, która gościć będzie w Polsce po raz pierwszy.

Ailey II to grupa niezwykle utalentowanych tancerzy, którzy w niezwykły sposób łączą elementy klasycznego tańca z nowoczesną muzyką i choreografią. Podczas dwugodzinnego spektaklu w Warszawie, poza ich najbardziej znaną suitą „Revelations”, zespół zatańczy także takie utwory jak: „Shards” w choreografii Donalda Byrda, „Splendid Isolation II” (fragment „The Calling”) Jessici Lang oraz „The Hunt” Roberta Battle’a.

Występ Ailey II w Polsce to już ostatnia okazja do zobaczenia pasji i kreatywnego podejścia do tańca młodych ludzi rozwijanych pod okiem – od wielu lat związanej z tańcem – Sylvii Waters, dyrektor artystycznej zespołu. Kiedyś Sylvia doskonaliła swoje umiejętności podczas lekcji u samego Alvina Aileya, Sophie Maslow czy Donalda McKayle’a.

Od czerwca grupa tancerzy Ailey II – wybieranych spośród najbardziej obiecujących stypendystów Szkoły Ailey – będzie szlifować swoje umiejętności pod okiem Troya Powella, nowego dyrektora artystycznego zespołu, desygnowanego na następcę Sylwii Waters. Troy Powell jest twórca choreografii m.in. do tanecznego spektaklu Ailey II „Referance Point” oraz twórcą 3 choreografii do doskonale znanej w Polsce „Ulicy Sezamkowej”.

Projekt Ailey II wywodzi się z ramienia jednej z najsłynniejszych, amerykańskich organizacji muzycznych – Alvin Ailey American Dance Theathre, założonej w 1958 roku, przez wybitnego tancerza i choreografa, Alvina Aileya. Zespół Ailey II powstał w 1974 roku, realizując jednocześnie cel impresario – stworzenie projektu tanecznego, który trafi zarówno w gusta wytrawnych konsumentów klasycznego baletu, jak i tych, którzy poszukują dla siebie czegoś nowego, nie mając na co dzień wiele wspólnego z klasyczną sztuką baletową.

Nowojorska grupa baletowa jest właśnie w trakcie swojego europejskiego tournee. Występuje głównie w Niemczech, ale tego lata odwiedzi także Estonię, Łotwę , Litwę oraz Polskę.

[nggallery id=2800]

Ailey II in Alvin Ailey’s Revelations. Photo by Eduardo Patino

Organizatorem występu, promotorem oraz przedstawicielem zespołu Ailey II w Polsce jest Teatr Komedia Instytucja Kultury m.st. Warszawy przy współpracy MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY.

Bilety na występ zespołu są do nabycia na stronie www.ebilet.pl, salonach EMPIK oraz kasach Sali Kongresowej.

2012-05-24T19:28:52+00:0025 maja 2012|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: