A/H1N1 groźna dla ciężarnych

Od początku lutego w kraju zanotowano niemal 70 tys. zachorowań na grypę sezonową i pandemiczną (A/H1N1). Od września 2010 z powodu grypy zmarło 59 osób. Dotychczas nie ma pewności, czy kobiety w ciąży są szczególnie podatne na zakażenie wirusem A/H1N1. Wiadomo jednak, że nawet sezonowa grypa jest dla nich szczególnie groźna.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że średnia zapadalność dzienna na grypę w pierwszym tygodniu lutego 2011 wzrosła o 29% w stosunku do ostatniego tygodnia stycznia. Nie ma danych dotyczących wpływu wirusa A/H1N1 na przebieg ciąży. Wiadomo jednak, że grypa sezonowa może mieć dla ciężarnej poważne konsekwencje. Powikłania pogrypowe mogą skutkować przedwczesnym porodem lub ostrym zapaleniem płuc. Kobiety w ciąży powinny więc w sezonie grypowym zachować szczególną ostrożność.

Należy szczególnie rygorystycznie przestrzegać zasad higieny. Podczas kaszlu lub kichania trzeba koniecznie zakrywać usta i nos chusteczką, która trafi do kosza natychmiast po użyciu. Ręce należy myć w ciepłej wodzie przynajmniej przez 20 sekund. Dodatkowo do mycia warto stosować środki odkażające na bazie alkoholu i preparaty antybakteryjne. W tym okresie szczególnie ważne jest przyjmowanie suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w ciąży, zawierających minerały i witaminy, takich jak PregnaPlus.

W przypadku kontaktu z osobą zakażoną wirusem A/H1N1 należy niezwłocznie poinformować o tym swego lekarza. Objawy grypy pandemicznej i sezonowej są bardzo podobne. Należą do nich gorączka, kaszel, ból gardła, a także bóle głowy, mięśni i stawów. W około 25% przypadków pacjenci skarzą się również na dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunkę i wymioty.
W przypadku pojawienia się tych objawów, trzeba niezwłocznie powiadomić lekarza, zostać w domu i unikać kontaktu ze zdrowymi osobami. Lekarz powinien podjąć decyzję o koniecznych badaniach i podjęciu odpowiedniego leczenia.

Dotychczas nie odnotowano poważnych skutków ubocznych w związku z przyjmowaniem leków antywirusowych przez kobiety w ciąży. Mimo to powinno się poinformować lekarza o ewentualnych dolegliwościach, takich jak: duszności, bóle brzucha i ucisk na klatkę piersiową, kołatanie serca, niepokój, wymioty, a także zmniejszenie ruchliwości płodu lub brak jego ruchów.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Verco - wellness is our challenge
[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top