Strona główna » Blog » Adam Michnik o Uwikłaniu

Adam Michnik o Uwikłaniu

Już dawno nie było w Polsce filmu, który tak spolaryzowałby widzów i to niekoniecznie krytyków filmowych, na co dzień obcujących z X muzą.

Mowa o ekranizacji bestsellerowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Uwikłanie”, która właśnie trafiła do kin. Tym razem jednak, to nie misterna intryga kryminalna stała się przyczynkiem gorących polemik. Film Jacka Bromskiego porusza czułą polską strunę – nierozliczonych tajemnic sprzed lat. Kim dziś są, z czego żyją i co robią ci, którzy kilkadziesiąt lat temu aktywnie współtworzyli aparat represji w ramach Departamentu D.

Adam Michnik

Adam Michnik, foto:MWmedia

Głos w tej kwestii zabrał także redaktor naczelny Gazety Wyborczej, Adam Michnik, który tak powiedział o „Uwikłaniu”. „Film Jacka Bromskiego wydał mi się świetnie zrealizowany, doskonale grany przez aktorów i trzymający w napięciu. Za słabość tego filmu uważam typowo pisowską tezę, że nieszczęściem dzisiejszej Polski są ukryte wpływy mafii ubecko-komunistycznej. Pogląd ten uważam za całkowicie nieprawdziwy i mącący ludziom w głowach.”

Wygląda na to, że „Uwikłanie” jest pierwszym polskim filmem, który odważnie sięgnął po różnicujący Polaków temat. Czy w równym stopniu podzieli w ocenach, widzów kinowych?

Głównymi bohaterami filmu są cyniczny komisarz Smolar (Marek Bukowski) i nieustępliwa prokurator Agata Szacka (Maja Ostaszewska). Para śledczych, prowadząc najtrudniejsze w swoich karierach śledztwo, dotknie historii, o których od lat krążą legendy, ale nikt nie spodziewał się, że mogą okazać się prawdą.
Czy ukrywane przez lata tajemnice wychodzą na jaw przez przypadek, czy ktoś zręcznie nimi steruje?
Kto przejął akta z departamentu D, zawierające wstydliwe tajemnice osób z pierwszych stron gazet?
Najnowszy thriller w reżyserii Jacka Bromskiego trzyma w napięciu do ostatniej sceny. Okazuje się, że informacja jest najpotężniejszą z broni, a wiedza o ludzkich słabościach – najlepszą polisą na życie.

Zobacz również: o filmie „Uwikłanie” + galeria kadrów

Uwikłanie – film, który głośno mówi o tym, o czym strach rozmawiać nawet szeptem.
UWIKŁANIE już w kinach

Reż. Jacek Bromski
Wyst.: Maja Ostaszewska, Marek Bukowski, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Krzysztof Pieczyński, Piotr Adamczyk, Krzysztof Stroiński, Krzysztof Globisz i inni.

2018-03-14T11:09:05+00:008 czerwca 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: