7 uczuć

7 uczuć i postaw, które uważamy za negatywne, a które są tak naprawdę zdrowe!

Najbardziej zdrowe zachowanie to takie, które jest autentyczne. Często jednak unikamy własnych autentycznych zachowań myśląc, że są niezdrowe. To nieprawda. Twój umysł i ciało wie najlepiej. A jeśli potrzebujesz przypomnienia, dlaczego ważne jest, aby stosować się do swojego prawdziwego ja, spójrz na tych kilka uczuć i zachowań opisanych poniżej. Oto 7 uczuć i postaw, które uważamy za negatywne, a które są tak naprawdę zdrowe!

1. Gniew

Gniew, to coś, czego wielu z nas unika, a może to być uczucie bardzo wyzwalające. Wyrażanie go w zdrowy sposób może spowodować potężne i pozytywne zmiany w naszym życiu. Gniew jest po prostu rodzajem energii emocjonalnej, która urasta w nas, gdy zostałyśmy skrzywdzone, gdy została przekroczona nasza osobista granica. Wiedz jednak, że jest to energia, którą możesz wykorzystać w pozytywny sposób. Unikanie gniewu, zaprzeczanie uczuciom, może doprowadzić do bardzo niezdrowych sytuacji, jak niepozytywna złość czy wręcz depresja. Gniew może być Twoim opiekunem i wyzwolicielem od złej energii. 

2. Poczucie zagubienia

Często czujemy, że coś nam umknęło, zaginęło, że straciliśmy poczucie kierunku. Jednak kiedy się gubimy, zwraca to naszą uwagę na daną chwilę, budzi pierwotny instynkt. Jeżeli kiedykolwiek zgubiłaś się w dużym mieście czy na obcej ziemi, na pewno pamiętasz, że podczas szukania drogi do domu doszło również do odkrycia wielu wspaniałych rzeczy. To samo sprawdza się w życiu. Schodząc z utartych ścieżek odkrywamy nieznane dotąd miejsca, uczucia, dowiadujemy się wiele nowego o sobie. Odkrywamy nieznane talenty w nas samych, spotykamy nowych przyjaciół. Zagubiona nie znaczy stracona na zawsze! Po prostu oznacza to, że wzięłaś sobie czas na znalezienie nowej drogi, a także czas na to, by poznać świat i ludzi wokół Ciebie. 

3. Płacz

Płacz, podobnie jak gniew, jest zdrową, ludzką reakcją emocjonalną na pewne sytuacje. Choć chyba nikt z nas nie chciałby płakać cały czas, ważne, by mieć kilka takich chwil w życiu, które wycisną z nas łzy. Bowiem płaczemy nie tylko w przypadku bólu czy straty, ale i radości. Płacz także „zmiękcza” naszą osobowość, spojrzenie na świat zewnętrzny, pokazuje, że odczuwamy. Nie tylko pozwala uwolnić nasz smutek i żal, ale także wysyła sygnał dla innych, że jesteśmy otwarte i wrażliwe, co czyni z nas bardziej atrakcyjnego człowieka dla przyjaciół i partnerów. 

4. Samotność

Bycie samemu nie musi być postrzegane w sposób negatywny. Często może oznaczać, że odcięłyśmy się po prostu od zbędnych spraw czy ludzi. To prawda, że ​​istnieją pewne sytuacje, kiedy izolowanie się może być powodem do niepokoju, ale z drugiej strony pomyśl, ilu największych na świecie artystów, pisarzy i myślicieli znalazło najwyższą wartość właśnie w samotności. Samotność do okazja, by znaleźć głębsze inspirację i ponownie rozpalić naszą kreatywność. Czasami po prostu trzeba wyłączyć bodźce zewnętrzne i pobyć sama ze sobą. Bycie samemu to również okazja do autorefleksji, która może całkowicie odnowić nasze poczucie życiowego celu. W niektórych sytuacjach najzdrowsze co można zrobić dla siebie to być samemu.

5. Nie słuchanie innych

Nie słuchanie innych może być często postrzegane jako zachowanie aroganckie, albo wręcz antyspołeczne. Zdarza się jednak, że czasami trzeba po prostu zaufać własnej intuicji, słuchać wewnętrznego głosu, a nie głosu innych ludzi. Sam sobie jesteś sterem, żeglarzem i okrętem, po co Ci zatem kapitan, który będzie mówił, jak masz żyć? Rady są dobre, ale czasami dobrymi radami piekło jest wybrukowane. Oczywiście, niezbędna jest tu życiowa mądrość, wyczucie, instynkt, który podpowiada, kiedy warto słuchac innych, a kiedy możecie puścić to, co mówią, mimo uszu.

6. Nieprzestrzeganie zasad

Łamanie zasad czasami może zdecydowanie poprawić Twoje życie. Zasady tworzone są przez ludzi, a nikt z nas nie jest idealny. Uwierz we własne ja, we własne umiejętności, a następnie zdecyduj czy zasada promuje większe dobro. Najlepszym przykładem zbawiennego wpływu z łamania zasad jest chyba w sztuce i nauce. Popatrz, jakich arcydzieł, jakich wynalazków doczekaliśmy się, tylko dlatego, że ktoś odważył się złamać istniejące, obowiązujące, ale i skostniałe zasady. Powszechnie obowiązujące zasady łamali między innymi Picasso, Gandhi, John Lennon czy Martin Luther King. Nie bój się być jak oni!

7. Nie dostosowanie się

Nie mieszczenie się w tzw. ogólnie obowiązujących normach może być bolesne i niewygodne, ale może również oznaczać, że jesteś innowatorem i że masz coś do zaoferowania poza normą. Dopasowanie oznacza, że nasze myśli, uczucia i nawet nasza wyobraźnia są w zgodzie z resztą naszej społeczności. Wykraczając poza te ramy możemy wkroczyć do miejsca, w którym odkryjemy nieznane nam dotąd możliwości. To podatny grunt dla nowych idei, myśli i poglądów, który jest pożywką między innymi wielu odkryć, wynalazków czy artystycznych kreacji.

Scroll to Top
Scroll to Top