czasu dla siebie

5 sposobów na wygospodarowanie czasu dla siebie

W dzisiejszych czasach niełatwo wygospodarować czas dla siebie. Codzienne obowiązki sprawiają, że czas wolny, rozwijanie swoich pasji czy choćby krótki relaks schodzą na dalszy plan. Dbanie o siebie jest ważne. Ignorowanie swoich potrzeb na dłuższą metę nie przynosi nic dobrego. Warto więc znaleźć na przyjemności choć chwilę czasu każdego dnia. Jak to zrobić? Oto 5 sposobów na wygospodarowanie czasu dla siebie.

Wiele kobiet zapomina o sobie i swoich potrzebach skupiając się na pracy czy domowych obowiązkach. Warto jednak poświęcić samej sobie choć kilka minut dziennie. Wziąć ciepłą kąpiel, przeczytać ulubiony magazyn, posłuchać muzyki czy choćby pomalować paznokcie. Poprawi to samopoczucie, wprowadzi w dobry nastrój, a także pomoże się zrelaksować. Oto kilka sposobów na to, jak zyskać dla siebie więcej czasu. Wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji, a także zmiany pewnych nawyków, które utrudniają lepsze zarządzanie czasem.

Zaplanuj każdy dzień

Bardzo ważne jest codzienne planowanie zadań, najlepiej z wyprzedzeniem. W miarę możliwości najlepiej zacząć od tych zadań, które wymagają najwięcej czasu i uwagi, a na koniec zostawić te drobniejsze i bardziej przyjemne. Warto też rozpisać sobie, ile jakie zadanie zajmie czasu, dzięki temu łatwiej nam będzie zagospodarować dzień. Oczywiście nie wszystko da się z góry zaplanować. Może stać się tak, że nagle pojawi się nieplanowana sprawa wymagająca dużo czasu i zaangażowania. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się metoda nadawania zadaniom priorytetów – określ, które z nich muszą zostać wykonane danego dnia, a które mogą zostać odłożone na później. Dzięki temu nawet w nagłych sytuacjach będziesz mogła wygospodarować dodatkowy czas na sprawy pilne, kosztem przełożenia tych niepilnych. Takie uporządkowanie zadań pozwoli układać tygodniowy rozkład pracy tak, aby nie żyć pod ciągłą presją czasu. W swoim planie zajęć koniecznie umieść też czas na relaks.

Dbaj o porządek

W domu warto dbać o porządek i zawsze odkładać rzeczy na swoje miejsce. Dzięki temu uda się uniknąć sytuacji, gdy tracimy sporo czasu na poszukiwanie zagubionych rzeczy. Chaos i bałagan spowodują, że czas zostanie niepotrzebnie zmarnowany, a także wprowadzą w nasze życie dodatkowy, niepotrzebny stres. Staraj się zatem mieć dobrze zorganizowane rzeczy w domu, jak i w miejscu pracy – także na komputerze. Dodatkowo stałe utrzymywanie porządku sprawi, że nie trzeba będzie potem tracić całego weekendu na wielkie, generalne porządki, gdyż wszystko będzie sprzątane na bieżąco.

Daj sobie pomóc

Nikt nie jest w stanie wszystkiego robić sam, dlaczego często warto odpuścić i poprosić o pomoc. W prace domowe powinni włączać się mąż i dzieci, a w pracy obowiązki powinny być równo rozdzielone pomiędzy wszystkich pracowników. Naucz się też asertywności i tego żeby potrafić odmawiać w sytuacji, kiedy spada na ciebie zbyt wiele obowiązków. Warto rozważyć też zatrudnienie pomocy domowej. Odpowiednią osobę szybko można znaleźć np. na takich portalach jak www.pomocedomowe.pl. Pomoże to zaoszczędzić czas, a także da gwarancję znalezienia profesjonalnej osoby. Poszukiwania warto rozpocząć od razu. Osoba do pomocy może przychodzić regularnie lub tylko od czasu do czasu, w zależności od tego, jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne. Dzisiaj zatrudnienie pomocy domowej jest jak najbardziej naturalne i nie jest już luksusem, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Osób oferujących np. sprzątanie w Gdańsku jest coraz więcej, z pewnością uda się więc znaleźć odpowiednią osobę, a zaoszczędzony w ten sposób czas wykorzystać na chwilę dla siebie.

Bądź offline

Portale społecznościowe to jeden z największych pochłaniaczy czasu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele chwil marnujemy w ten sposób. Warto więc od czasu do czas wyłączyć telefon czy komputer. Poza tym, aby rzeczywiście dobrze odpocząć i się zrelaksować należy postarać się o to, aby nic nie odciągało naszej uwagi. Ciągły dostęp do internetu jest bardzo kuszący, jednak potrafi zabrać naprawdę dużo czasu. Wciąż pojawiające się powiadomienia czy wiadomości od znajomych odciągną uwagę, a także zabiorą czas zaplanowany na inne zajęcia.

Postaw na aktywność

Sport to świetny sposób na relaks. Warto wybrać dyscyplinę, która będzie naszą pasją, a wtedy uda nam się połączyć przyjemne z pożytecznym. Chwila poświęcona na ulubiony sport będzie też działać jako forma nagrody po długim dniu. Poza tym nic tak nie mobilizuje jak karnet na siłownię, basen czy zajęcia taneczne. Zachęca nas to do regularnego chodzenia na zajęcia, a tym samym także wyrabia zdolność znajdowania czasu dla siebie. Poza tym aktywność fizyczna poprawia nie tylko naszą kondycję i wytrzymałość, ale wpływa również na ogólne samopoczucie. Jeśli to możliwe warto też od czasu do czasu pójść na spacer, a zamiast jechać autobusem to choć jeden przystanek przejść na piechotę. Pomoże to nam lepiej się dotlenić, zadbać o kondycję, a także będzie dodatkową niespieszną chwilą dla siebie.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również