zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » 15. Urodziny Zgagi

15. Urodziny Zgagi

Dorota Stalińska, aktorka niezależna, o ogromnym potencjale komediowym i dramatycznym, w tym roku obchodzi 35-lecie pracy artystycznej.

15 lat temu napisała sztukę „Zgaga, czyli tragiczne skutki poplątania jedzenia z miłością” na motywach powieści Nory Ephron. Sama była też jej producentką, reżyserką, scenografką, kostiumologiem i sama w niej zagrała.

Premiera monodramu odbyła się w stołecznym Teatrze Buffo w 1996 roku, po pięciu latach sztuka grana była w warszawskim Teatrze Nowym. Po jego likwidacji Artystka długo szukała sceny, gdzie mogłaby wystawiać „Zgagę”. Czekała również warszawska publiczność, a nawet już jej drugie pokolenie. W końcu Aktorka otrzymała propozycję od Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Mazowieckiego Teatru Muzycznego Włodzimierza Izbana aby spektakl wystawiać na Bielańskiej Scenie Kameralnej MTM. Tak więc już drugi sezon, przy zawsze pełnej widowni, bohaterka „Zgagi” Rachel opowiada o swoich małżeńskich perypetiach, o romansie męża, o jego kochance i jej mężu, o swoim poprzednim małżeństwie.

Tekst skrzy się humorem. Dowcip jest jednak tylko swoistym mechanizmem obronnym przed mówieniem o tym co bolesne i trudne. W pierwszej części spektaklu Dorota Stalińska jako Rachel daje popis swoich umiejętności
kulinarnych. Serwuje publiczności ugotowaną na scenie wyśmienitą zupę cebulową, placuszki ziemniaczane, pieczone jabłka, „odlotowe” polędwiczki czy jajecznicę z 4 jaj na 8 osób. Widzowie ustawiają się w kolejce do
degustacji. Aktorka „wciąga” widzów w spektakl, nawiązuje z nimi kontakt i w ten sposób stają się ważnym elementem przedstawienia. W „Zgadze” Dorota Stalińska pokazuje nam swój doskonały warsztat aktorski. W pierwszym akcie odkrywa walory komiczne, w drugim widzimy wybitną aktorkę dramatyczną.

Dorota Stalińska straciła już rachubę, ile razy wystąpiła w „Zgadze”. Od 15 lat gra monodram w całej Polsce. W 1998 roku pokazała go też w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie spektakl wzbudził zachwyt tamtejszej Polonii.

8 kwietnia o godz. 20.00 odbędzie SPEKTAKL URODZINOWY w 15. rocznicę premiery. Zapraszamy na Bielańską Scenę Kameralną MTM wszystkich fanów „Zgagi” i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć tego przedstawienia. Będzie duży tort i inne niespodzianki, które specjalnie dla Państwa przygotowała Dorota Stalińska.

2018-03-14T11:28:16+01:006 kwietnia 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: