Strona główna » Blog » 13.Festiwal Ogrody Muzyczne

13.Festiwal Ogrody Muzyczne

13. Ogrody Muzyczne Litwo, ojczyzno moja/Tėvyne Lietuva… po odpoczynku na ciepłym Cyprze /edycja 2012/ zapraszają do ożywczego chłodu i cienia ogrodów litewskich. Do refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni „kraju lat dziecinnych” Adama Mickiewicza. Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Litewska, która dnia 1 lipca 2013 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej. „Litewskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie to nie tylko muzyka i tematy litewskie, to przede wszystkim wzajemne przenikania i inspiracje kultur Polski i Litwy, ale również tematy rosyjskie, koncerty, wydarzenia i projekcje z okazji 100. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. I wiele, wiele innych ważnych muzycznych i artystycznych tematów.

Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą Litwy będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i widowiska muzyczne, czyli po prostu…dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Opera na wielkim ekranie

W repertuarze operowym 13-tych Ogrodów znajdą się dzieła wybitnych kompozytorów, m.in. Broniusa Kutavičiusa. Zobaczymy m.in. projekcję opery Lokis, opartej o motywy legendy o mężczyźnie-niedźwiedziu. W ramach 13 Ogrodów Muzycznych zobaczymy też klasyczne dzieła największych mistrzów opery z Europy. Będą to: Kopciuszek Gioacchino Rossiniego /najnowsze dzieło Andrei Andermana, producenta, który realizuje „na żywo” opery w miejscach, w których toczyła się akcja danej opery. Ta zrealizowana została w Turynie/, Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego czyli realizacja Michała Znanieckiego, uznana w Hiszpanii za najlepsze przedstawienie operowe 2012 roku oraz Cyganeria Giacomo Pucciniego – produkcja Festiwalu w Salzburgu z 2012 z udziałem gwiazd światowego formatu: Anny Netrebko i Piotra Beczały.

Film

Warto wspomnieć, że Ogrody to też projekcje ważnych z punktu widzenia tematu i ostatnich lat filmów o tematyce muzycznej. Przede wszystkim na uwagę zasługują Lang Lang – sztuka bycia wirtuozem – film nagrodzony w ubiegłym roku nagrodą Festiwalu Złota Praga 2012. Z innych warto wspomnieć te, szczególnie nagradzane w ostatnich latach, m.in. słynny Sugar Man, nagrodzony w 2013 roku Oskarem. Filmy, nawiązujące do tematyki litewskiej i poruszające temat „kraju lat dziecinnych” i twórczości to znana i ceniona Dolina Issy z 1982 roku wg powieści Czesława Miłosza w reżyserii Tadeusza Konwickiego oraz związany z nim osobą polskiego poety Wiek Czesława Miłosza – film produkcji LTR. Warto wspomnieć, że od wielu lat repertuar filmowy i operowy festiwalu dobiera dla Ogrodów Barbara Pietkiewicz – Dyrektor Programowy Festiwalu.

Balet i widowiska muzyczne

13-te Ogrody Muzyczne to również wyjątkowe spektakle baletowe. Ale też niezwykłe widowiska muzyczne, których w tej edycji znajdzie się kilka. Są wśród nich: cieszący się od wielu lat niesłabnącym powodzeniem balet Opery w Wilnie Barbara Radziwiłłówna, w choreografii Anželiki Choliny. To unikalna królewska love story z tragiczną bohaterką: Barbarą Radziwiłłówną – Królową Polski i Litwy, żoną Zygmunta Augusta: piękną, inteligentną, czarującą, uczynną, wykształconą „kobietą renesansu”. Interesującym baletowym wydarzeniem będzie też słynny Kwintet fortepianowy A-dur Pstrąg op. 114 Franza Schuberta, zatańczony w całości przez Balet Opery w Zurichu – na ekranie Ogrodów, podczas wieczoru pod tytułem W pogoni za Pstrągiem.

13. Ogrody zaprezentują także niezwykłe widowiska muzyczne, na żywo i na ekranie:

Sandglasses – wyjątkowe widowisko muzyczne, przygotowane przez artystów litewskich z okazji przejęcia przez Republikę Litwy prezydencji w UE, prezentowane „na żywo” na scenie Ogrodów;

Deszcz/Rain – widowisko cyrkowo-baletowe w wydaniu filmowym – kameralny cyrk na scenie. Stare pianino, piękne melodie, od niechcenia jakby wykonywane, zapierające dech akrobacje;

Koncert Chóru Kameralnego Aidija z Litwy.

Wielbicielom Ogrodów polecamy szczególnie jeden z ostatnich wieczorów festiwalu: To lubię – wybór najlepszych, najbardziej ukochanych fragmentów wszystkich dwunastu zrealizowanych festiwali. Będzie to przede wszystkim wybór publiczności, która przez czas trwania festiwalu będzie zapraszana do składania swoich propozycji.

Passage i Koncerty specjalne

Program koncertów „Festiwalu Ogrody Muzyczne 2013“  kładzie nacisk na muzykę współczesną: 100-tna rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego będzie uświetniona podczas festiwalu w sposób szczególny. Warto podkreślić, że od lat rolę dyrektora muzycznego Ogrodów pełni wybitny polski kompozytor współczesny Zygmunt Krauze. Utwory Witolda Lutosławskiego, zestawione z muzyką kompozytorów litewskich i litewsko-polskich usłyszymy na różne sposoby między innymi podczas koncertu inaugurującego festiwal, w wykonaniu Polskiej OrkiestrySinfonia Iuventus i sopranistki Marty Boberskiej pod dyrekcja Moniki Wolińskiej. W czasie festiwalu usłyszymy również między innymi: Olgę Pasiecznik wraz z Natalią Pasiecznik, Lukasa Geniušasa /recital specjalny – 24 Preludia Sergiusza Rachmaninowa/, Andrzeja Bauera, Cezarego Duchnowskiego, zespół Kwadrofonik, Orkiestrę Świętego Krzysztofa z Wilna i wielu innych. W wykonaniu Zespołu LutoSłowianie i Marii Pomianowskiej Lutosławski zabrzmi na instrumentach tradycyjnych. Kulminacją i jednocześnie zwieńczeniem festiwalu będzie niewątpliwie koncert Nino Rota Ensemble, który wystąpi na finał 13. Ogrodów Muzycznych. W programie tego koncertu zabrzmi muzyka filmowa Nino Roty, grana i śpiewana przez grupę sześciu uroczych Włoszek

Wśród gości specjalnych tegorocznego Festiwalu znajdą się: Julia Hartwig, Marcin Bronikowski, Stasys Eidrigevičius, Krzysztof Cwynar, Loreta Zakarevičienė, Zofia Rudnicka, Janusz Majewski, Viola Łabanow, Andrea Anderman, Krzysztof Daukszewicz, Stanisław Mikulski i i inni.

Gość Honorowy, Republika Litewska, reprezentowana jest przez Partnerów Honorowych: Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej, Ambasadę Republiki Litewskiej w Polsce i Centrum Kultury Litewskiej. Mecenasem festiwalu jest PKN Orlen, który zawsze bardzoaktywnie angażuje się we wsparcie ciekawych i ważnych projektów kulturalnych. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego współorganizatorami – Zamek Królewski w Warszawie  i  Stołeczna Estrada. Partnerami Festiwalu są: FundacjaTeresy Sahakian, Biuro Turystyczne SAMBIA, firma Litwa Travel oraz operator logistyczny No Limit. Patronat medialny objęli: grupa Agora: Gazeta Wyborcza.pl, Gazeta.pl, dziennik Metro, Radio Tok FM i AMS a także: Twoja Muza,The Visitor i Reporter.pl. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz M.st. Warszawy. Projekt „Koncerty Passage – Monsieur Lutosławski” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Nad festiwalem czuwa niezmiennie od 13 lat pomysłodawca i jego twórca i dyrektor generalny – Ryszard  Kubiak.

Bilety i karnety do nabycia w kasach Zamku Królewskiego, od 17 czerwca 2013 roku
Więcej informacji: www.ogrodymuzyczne.pl

13.Festiwal Ogrody Muzyczne Litwo, ojczyzno moja/Tėvyne Lietuva….
30 czerwca – 28 lipca 2013
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie
www.ogrodymuzyczne.pl

2013.06.15_plakat_B1-mini

2018-03-14T08:05:52+00:0026 czerwca 2013|Kultura|