11. Konkurs Gepperta “Uwaga: malarstwo!”

25 października 2013 – ogłoszenie wyników 11. Konkursu Gepperta

wystawa trwa od 12 października do 24 listopada 2013

Galeria Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32
www.bwa.wroc.pl

kuratorzy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Marek Kulig

organizatorzy: BWA Wrocław-Galerie Sztuki Współczesnej, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

www.geppert.art.pl

Jury:

Cedar Lewisohn (Wielka Brytania, kurator, artysta), Christoph Tannert
(Niemcy, dyrektor Künstlerhaus Bethanien w Berlinie), Kestutis Kuizinas
(Litwa, Dyrektor Contemporary Art Centre w Wilnie), Edith Jerabkova (Czechy,
kuratorka, juror konkursu im. Chalupecky’ego), Daniel Balaban (Czechy,
artysta-malarz, juror konkursu im. Chalupecky’ego).

11 edycja Konkursu Gepperta odbywa się pod hasłem “Uwaga: malarstwo!”. Czy jest to ostrzeżenie czy raczej próba ściągnięcia uwagi? Można powiedzieć, że i jedno, i drugie. Ostrzegamy przed rażącą siłą malarstwa, ono bywa naprawdę zadziorne. Jednocześnie domagamy się atencji, ponieważ jesteśmy przekonani, że to medium na nią zasługuje. Przypominamy o jego rudymentarnej pozycji w historii sztuki, ale mając na uwadze przemiany, jakie wciąż zachodzą na tym polu, nie ustalamy hierarchii pośród poszczególnych obszarów, nie głosimy nadrzędności malarstwa względem innych dyscyplin. Kierujemy w jego stronę reflektory.

Konkurs Gepperta, wspólna inicjatywa dwóch instytucji: BWA Wrocław oraz wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jest przedsięwzięciem o zasięgu ogólnopolskim, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie pełnej panoramy zjawisk, aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców.

Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989 roku, jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce. O jego wyjątkowości decyduje nie tylko ekskluzywny charakter uczestnictwa, możliwy wyłącznie poprzez nominacje (prezentowane podczas majowego sympozjum 2013), ale też fakt, iż uczestnikami są debiutanci do 3 lat po ukończeniu szkół artystycznych – co oznacza, że zakwalifikowani do niego mogą zostać artyści dopiero rozpoczynający samodzielne kariery. Tym samym Konkurs jest bardzo często pierwszym potwierdzeniem wartości samodzielnie podejmowanych działań i momentem przełomowym, zachęcającym do dalszego rozwijania talentu.

W tym roku to kuratorzy konkursu wybrali artystów do wystawy konkursowej. Ostatnim etapem jest werdykt fachowego, międzynarodowego Jury, oceniającego zaprezentowane na wystawie prace. Nagrody w Konkursie fundowane są m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia, Rektora ASP oraz Dyrektora BWA Wrocław.

Eksperci nominujący artystów do Konkursu podczas Sympozjum (maj 2013):

Sławomir Czajkowski, Anna Kołodziejczyk, Michał Woliński, Jerzy Brukwicki, Jacek Dłużewski, Krzysztof Siatka, Agata Smalcerz, Kazimierz Cieślik, Piotr Bernatowicz, Andrzej Zdanowicz, Wacław Kuczma, Iwona Bigos, Krzysztof Gliszczyński, Jakub Ciężki, Piotr C. Kowalski, Ryszard Woźniak, Wojciech Leder, Jarosław Lubiak

Artyści zakwalifikowani do 11. Konkursu Gepperta:
Łukasz Stokłosa, Łukasz Patelczyk, Filip Wierzbicki-Nowak, Martyna Ścibior, Justyna Respondek- Muc, Joanna Mlącka, Krzysztof Turlewicz, Marta Antoniak, Michał Stonawski, Monika Misztal, Mateusz Bykowski, Emilia Wojszel, Beata Rojek, Krzysztof Furtas, Ewa Żuchnik, Justyna Kisielewska, Joachim Sługocki, Natalia Kozieł, Magdalena Leśniak, Weronika Bet, Kornel Janczy, Monika Mysiak, Cezary Poniatowski, Szczęsny Szuwar, Izabela Rogucka

11.KonkursGepperta_logo_05.04_big Konkurs Gepperta 2009 uroczystosc wreczenia nagrod zaproszenie (2) zaproszenie

Scroll to Top
Scroll to Top