Strona główna » Blog » 100 LAT MODY. Wydawnictwo na miarę epoki!

100 LAT MODY. Wydawnictwo na miarę epoki!

Dosłownie kilka dni temu na naszym rynku księgarskim ukazała się pozycja, nomen omen, epokowa. „100 lat mody” autorstwa Blackman Cally, a wydane przez Arkady to perełka, święto prawdziwe nie tylko dla projektantów mody, studentów projektowania ubioru, stylistów, miłośników mody i stylu czy fashionistek, ale dla każdego, kto po prostu kocha piękno, styl, elegancję, dla kogo Moda to Sztuka i coś więcej, niż tylko szata zdobiąca ciało.

100 lat mody” to bogato ilustrowana historia i przegląd niezwykłych zmian, jakie dokonywały się od roku 1900 do dziś, zmian w modzie, ale i zmian w świecie, które z modą są, tak – nierozerwalnie związane! Przemian obyczajowych, dzięki którym sztywne gorsety z początku XX w. ustąpiły miejsca swobodniejszym stylom, takim jak te wprowadzone prekursorsko przez francuskiego projektanta Paula Poireta, aż po dzisiejszą swobodę, widoczną chociażby w modzie plażowej. Od szycia w domu do haute couture, od racjonowania do „New Look”, od pojawienia się strojów dla nastolatków do masowej produkcji odzieży, od wpływów „wyższych sfer” do kultury celebrytów. To historia przemian obyczajowych, społecznych, a nawet politycznych politycznych (protesty i światopoglądy wyrażane poprzez ubranie!). To w końcu hołd dla Wielkich – ikon mody i stylu, gwiazd Hollywood, którym dzisiejsze celebrytki nie dorastają do fleczka przy obcasie.

Wszystkie te etapy historii ewo- i rewolucji w modzie prześledzimy cudownie dzięki ponad 400 znakomitym fotografiom i ilustracjom – wiele z nich opublikowano po raz pierwszy. Jak na wydawnictwo modowe przystało, ilustracji całostronicowych, starannie wyselekcjonowanych najlepszych ujęć najlepszych fotografów mody epoki.

Młodszym Czytelnikom polecam odkrywanie tej książki z kimś ze starszego pokolenia. Gwarantuję niezapomniane wzruszenia, kiedy usłyszymy: „O! Taką sukienkę miałam na pierwszej randce, to było zaraz po wojnie…”. Miłośnikom sztuki – przyjrzenie się sukni Salome Poireta, ilustracjom Helen Dryden (to malarstwo i grafika godne ekspozycji w galeriach!), zaś fanom seriali – prześledzenie przemian modowo-obyczajowych lat 60. XX wieku, chociażby na przykładzie kultowego „Mad Mena„.

Tak, to nadużywany zwrot, ale jestem pewien, że dosłownie każdy odkryje w tej książce coś dla siebie – coś interesującego, szokującego, nieznanego, najpiękniejszego, bliskiego sercu, coś, co będzie tylko jego osobistym, modowym przeżyciem na miarę epoki.

Andrzej Kwaśniewski

100-lat-mody_Cally-Blackman

100 LAT MODY
Blackman Cally
Oprawa miękka, Format 19,5xx25cm, Stron 400
Wydawca: Arkady
Cena detaliczna: 89,00 PLN
Patron Medialny: ModaiJa.Pl

2018-03-14T08:08:13+00:0012 czerwca 2013|Kultura, Moda, Styl|